Ks. abp Celestino Migliore odznaczony „Bene Merito”

Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore odebrał z rąk ministra spraw zagranicznych odznaczenie „Bene Merito”. Otrzymał je za działalność wzmacniającą pozycję Polski na świecie. Pod koniec maja Watykan poinformował, że ks. arcybiskup został mianowany nuncjuszem w Rosji. Do tej pory nie podano, kto będzie nowym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Polsce. Misja ks. abp. Celestino Migliore ma potrwać do Światowych Dni Młodzieży.

Ks. abp Celestino Migliore jest nuncjuszem w Polsce od 2010 r., gdy zastąpił ks. abp. Józefa Kowalczyka – pierwszego nuncjusza po odnowieniu przez Rzeczpospolitą Polską stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Dziś za zasługi na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej ks. abp. Celestino Migliore otrzymał odznaczenie Bene Merito.

–  Bardzo dziękuję za to odznaczenie. Mówi ono o zasługach. Myślę, że to są zasługi nie moje, ale zasługi dobrych relacji istniejących między Polską a Stolicą Apostolskąpowiedział ks. abp Celestino Migliore.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił podczas uroczystości, że  sześć lat sprawowania przez ks. abp. Migliore funkcji Nuncjusza Apostolskiego w naszym kraju było bardzo dobrym okresem.

– Było to 6 lat udanych dla relacji Polski z Watykanem, a także udanych dla promocji Polski w świecie. Ks. abp wspaniale zasłużył się i przyczynił się do wzmocnienia relacji bilateralnych jak i podniesienia Polski na arenie międzynarodowej – stwierdził Witold Waszczykowski.  

Ks. abp Celestino Migliore uczestniczył też w przygotowaniach wizyty w Polsce Ojca św. Franciszka, który odwiedzi nasz kraj w związku z Światowymi Dniami Młodzieży. Minister wyraził nadzieję, że ksiądz arcybiskup pozostanie dalej polskim ambasadorem, gdziekolwiek będzie pracował, będzie dobrze wspominał Polskę.

– Będzie również przypominał o polskich interesach, polskiej historii, kulturze i polskich problemach. Szczególnie w Rosji, z którą mamy teraz tyle spraw do załatwienia – zaznaczył szef MSZ.

Ks. abp Celestino Migliore zapewnił, że podczas misji w Moskwie, nie tylko będzie pamiętał o Polsce, ale będzie też świadczył o „szlachetności narodu polskiego i o dobrej woli Polaków”, aby w ten sposób promować dobre relacje naszego kraju z państwami sąsiednimi.

 

TV Trwam News

drukuj