fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Czaputowicz: Azja i Pacyfik to obszar wyzwań dla polskiej dyplomacji

Azja i Pacyfik to obszar nowych możliwości, ale także wyzwań dla polskiej dyplomacji – powiedział Minister Spraw Zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz.

W Sejmie trwa konferencja „Wyzwania dla bezpieczeństwa i porządku międzynarodowego w Azji-Pacyfiku”, na której obecny jest minister spraw zagranicznych. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że dla Polski zacieśnianie powiązań z Azją jest ważne w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa, szczególnie gospodarczego.

– Zachodzące w Azji procesy gospodarcze i polityczne mają coraz większy wpływ na Polskę. Ważne staje się zacieśnienie powiązań z Azją w celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa, szczególnie gospodarczego. Chcemy realizować to na trzech płaszczyznach: poprzez partnerstwa strategiczne i dialog polityczny z ważnymi krajami Azji; poprzez aktywny udział w formatach wielostronnych, w tym współinicjowanie polityki azjatyckiej UE; poprzez rozwój wszechstronnej współpracy gospodarczej, w tym w obszarach energii i technologii – zaznaczył Jacek Czaputowicz.

Prof. Jacek Czaputowicz zauważył jednocześnie, że pod względem politycznym w Azji istnieje wiele problemów, które mają potencjalnie charakter konfliktogenny.

W jego ocenie, jednym z głównych źródeł zagrożeń dla bezpieczeństwa i stabilności w Azji Wschodniej od lat pozostaje sytuacja na Półwyspie Koreańskim. Dodał, że z zadowoleniem dostrzega działania mające na celu deeskalację napięcia w regionie.

Współorganizatorami konferencji są Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

RIRM

drukuj