LP sprzedaż drewna na 2019 r. przewidziały w pulach podstawowej i otwartej o wartości 70 i 30 proc.

Lasy Państwowe na 2019 rok przewidziały sprzedaż drewna w dwóch pulach – podstawowej i otwartej. Ich wartości wynoszą odpowiednio 70 i 30 procent. Pierwsza pula trafi do stałych kontrahentów. Druga jest dostępna dla każdego. Taki podział nie wszystkich zadowala.

Jak donosi gazeta „Puls Biznesu”, buntuje się przemysł. Branża uważa, że system sprzedaży, jaki stosują Lasy Państwowe, zawodzi, a w przypadku procedury otwartej popyt na drewno ponad 27-krotnie przewyższa podaż.

W mediach pojawiła się też informacja, że wcześniej proporcje ws. limitów sprzedaży surowca były inne. Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego miała ustalić z Lasami Państwowymi, że pula drewna dostępna dla wszystkich miałaby wynosić jedynie 10 proc.

Do tego od lat zmierzają postulaty PIGPD, ale taki podział surowca między procedurę podstawową i otwartą jest nieakceptowalny z punktu widzenia prawa konkurencji – wskazał Krzysztof Trębski, rzecznik Lasów Państwowych. Jak poinformował, obecnie obowiązujące limity to minimum, jakie akceptuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Stwierdzenia Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego jakoby Lasy Państwowe porozumiały się z izbą i obiecały, że ze sprzedaży na rok 2019 – która już się odbyła – 85 proc. drewna miało trafić do puli przeznaczonej i zarezerwowanej wyłącznie dla stałych odbiorców, którzy kupowali już w poprzednich latach od LP, a tylko 15 proc. do puli otwartej, dla wszystkich, (…) a w kolejnych latach jakoby było takie porozumienie, że ta proporcja jeszcze bardziej miałaby się zmienić na 90 do 10, jest nieprawdą. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nigdy by się na to nie zgodził – powiedział Krzysztof Trębski.

Rzecznik Lasów Państwowych Krzysztof Trębski poinformował też, że aukcja drewna w puli podstawowej przebiegła bez zakłóceń.

Problem pojawił się na akcji otwartej. To głównie z powodu nieracjonalnych ofert składanych przez część przedsiębiorców. Wiedząc ile drewna jest dostępne w tej puli, składali oni – poprzez specjalnie utworzone do tego spółki – oferty na surowiec w ilości znacznie przekraczającej ich zapotrzebowanie, a nawet w ogóle dostępny w Lasach Państwowych.

W tej sytuacji system proporcjonalnie zredukował ilość drewna przypisaną takim nabywcom. Ponieważ jednak przedsiębiorcy mają możliwość konsolidowania umów zawartych z LP, działa też mechanizm cesji, nie powinno być sytuacji, w których dany klient – który wykorzystał liczne podmioty do składania ofert – będzie musiał odbierać surowiec w drobnych ilościach z wielu nadleśnictw.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl