Nie będzie prywatyzacji Lasów Państwowych

Rząd nie ma zamiaru prywatyzować Lasów Państwowych – oświadczył dziś premier Mateusz Morawiecki. Deklaracja szefa rządu ma związek z zatrzymaną pod naciskiem społecznym próbą włączenia Lasów Państwowych w projekt tworzenia spółki Polskie Domy Drewniane.

Według pierwotnego planu Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska miały stworzyć spółkę Polskie Domy Drewniane. Lasy miały wejść do spółki ze swoim kapitałem i majątkiem. Według leśników mogłoby to doprowadzić w przyszłości do upadku państwowego gospodarstwa.

Rolą lasów nie jest tworzenie spółek – mówił były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Główną misją polskich Lasów Państwowych jest to, aby zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne państwa, a więc dobrą wodę, dobre powietrze, ochronę gleb i gatunków. Po to, żeby te lasy produkowały drewno, które będzie używane przez Polaków – podkreślał prof. Jan Szyszko.

Przed wyborami Prawo i Sprawiedliwość złożyło deklaracje, że nie dopuści do prywatyzacji Lasów Państwowych. Taki plan miał rząd PO–PSL. Przeciwko temu swoje podpisy złożyło trzy i pół miliona Polaków. Leśnicy przypominali o tym w ostatnich dniach rządzącym, dlatego PiS wykreśliło lasy z grupy podmiotów tworzących nową spółkę.

– Jeśli taka jest ogólna wola to w te głosy się wsłuchujemy – stwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Dziś premier zadeklarował, że rząd absolutnie nie ma zamiaru prywatyzować Lasów Państwowych. To ekipa PO-PSL oraz wcześniejsze rządy wyprzedawały polski majątek – dodał Mateusz Morawiecki.

– My repolonizujemy, co pokazaliśmy w sektorze bankowym i energetycznym. Mogę zapewnić, że nie mamy żadnych zamiarów dotyczących prywatyzacji Lasów Państwowych, ale uważamy je za wspaniałe nasze wspólne dobro – mówił premier.

Lasy Państwowe od zawsze były łakomym kąskiem dla wielu środowisk.

– Opcje liberalne zawsze będą starały się patrzeć łakomym wzrokiem na ogromną ilość pieniędzy, jaką można pozyskać dokonując destrukcji tego modelu. Wycinając lasy. Degradując i sprzedając gleby. Uruchamiając handel ziemią – akcentował prof. Jan Szyszko.

Na ten moment poprawka rozwiązuje problem. Leśnicy i ekolodzy zapowiadają, że będą się bacznie przyglądać parlamentarnym pracom nad projektem Polskich Domów Drewnianych. W każdej chwili są gotowi znów wyjść na ulice, aby bronić Lasów Państwowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj