fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”: Lasy to nie komercja

Lasy to nie komercja, ale przede wszystkim użytkowanie drzewostanów wraz z zachowaniem wszelkich walorów przyrodniczych – podkreślił Zbigniew Kuszlewicz, leśnik i przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, zwracając uwagę na odmienne charaktery rolnictwa i leśnictwa w kontekście zawetowanej przez prezydenta RP ustawy o działach administracji rządowej.

Działacz wyraził satysfakcję z postawy prezydenta Andrzeja Dudy.

– Zachował się tak, jak trzeba i zawetował ustawę, ponieważ wcześniejsze rozmowy z projektodawcami ustawy nie przyniosły skutku – powiedział Zbigniew Kuszlewicz i dodał, że w uzasadnieniu ustawy nie było wystarczających argumentów, aby ją przyjąć.

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” podkreślił, że miejsce leśnictwa jest w resorcie środowiska nie zaś w Ministerstwie Rolnictwa. Wynika to z odmiennych charakterów obu gałęzi gospodarki.

– Jestem przekonany, że rolnictwo to czysta komercja. Jest to produkcja płodów rolnych, które są wytwarzane na przestrzeni najczęściej jednego sezonu wegetacyjnego, natomiast zupełnie inaczej wygląda to w lesie. Lasy to nie komercja, ale przede wszystkim użytkowanie drzewostanów wraz z zachowaniem wszelkich walorów przyrodniczych – wyjaśnił leśnik.

Zdaniem Zbigniewa Kuszlewicza pozostanie Lasów Państwowych pod zarządem znanego im resortu pozwoli sprawniej troszczyć się o przyszłość polskich lasów.

– Mamy przed sobą bardzo trudny etap negocjacji z Komisją Europejską dotyczących „europejskiego zielonego ładu”. To rysuje problem, który pokonamy wspólnie z ekipą klimatu i środowiska, natomiast z rolnikami? Nie wyobrażam sobie – stwierdził leśnik.

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” odniósł się także do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy będą dyskutować na temat noweli ustawy o działach administracji rządowej.

– Liczę na to, że zdanie, jakie już zostało wypowiedziane przez rzecznika rządu Piotra Müllera, zostanie wprowadzone w życie – powiedział Zbigniew Kuszlewicz.

Nawiązał do wypowiedzi rzecznika rządu, który oznajmił, że jeśli prezydent skorzystał z prawa weta i miał takie prawo, to przepisy zawarte w ustawie o działach administracji rządowej będą musiał zostać zmienione.

Leśnik wskazał także na możliwe skutki polityki „europejskiego zielonego ładu” na polską gospodarkę leśną w najbliższych latach.

– Oceniając to w skali nawet kilkunastoletniej, jestem przekonany, że zasoby drzewostanów gospodarczych będą się kurczyły. Jest to przede wszystkim następstwem trendu, jaki jest popierany zarówno przez Komisję Europejską, jak i ONZ. Tu niewiele będziemy mogli zrobić – zwrócił uwagę.

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” wyraził nadzieję, że jednak zachowany będzie zdrowy rozsądek, tak, aby ograniczanie ilości drzewostanów przeznaczonych do wyrębu nie zakłóciło funkcjonowania społeczności ludzkich.

– Drewno jest na każdym kroku potrzebne do celów gospodarczych i tego nie możemy zakłócić. W tej chwili mamy większy popyt niż podaż surowca drzewnego – zaznaczył.

Całość rozmowy z „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl