fot. lodz.lasy.gov.pl

Łódź: mural z bocianem czarnym ma zachęcać do pogłębiania wiedzy o tym gatunku

W centrum Łodzi powstał mural przedstawiający bociana czarnego. To jeden ze sposobów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i naukowców Uniwersytetu Łódzkiego na propagowanie wiedzy o tym wciąż mało znanym gatunku.

Malowidło, którego głównym motywem jest bocian czarny, można oglądać przy ul. Orlej 3 w Łodzi, w pobliżu Galerii Łódzkiej.

Mural jest częścią projektu „Bociany Czarne Online”, który od pięciu lat realizują wspólnie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Łodzi i Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ). W ten sposób leśnicy i naukowcy chcą zachęcić łodzian oraz turystów do pogłębiania wiedzy o bocianie czarnym, a także podkreślić wkład w badania i program ochrony nad tym gatunkiem.

Jak przypomniała Alicja Sitek z RDLP w Łodzi, wspólna inicjatywa odsłania tajemnice życia leśnych samotników. W jej ramach od 2016 r. w intrenecie można podglądać codzienne życie bocianów czarnych żyjących w łódzkich lasach.

„Transmisja online z gniazda tych rzadkich ptaków to przedsięwzięcie pionierskie w Polsce i jedno z niewielu tego rodzaju w Europie. Celem transmisji prowadzonej od kwietnia do sierpnia, a więc od przylotu ptaków dorosłych na gniazdo do wylotu młodych bocianów, jest edukacja z zakresu ochrony przyrody oraz pogłębianie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa” – wyjaśniła.

Projekt „Bociany Czarne Online” to także obrączkowanie i zakładanie logerów – urządzeń GPS młodym bocianom czarnym. W tym roku zaobrączkowano i wyposażano w lokalizatory 18 piskląt żyjących w lasach RDLP w Łodzi. Logery założono też w gniazdach w nadleśnictwach: Grotniki, Piotrków, Poddębice, Bełchatów, Złoczew, Kutno i Kolumna. Udało się także odnaleźć kolejne nowe gniazda, które dołączyły do stanowisk monitorowanych przez leśników i naukowców UŁ.

„W 2020 r. w lasach RDLP w Łodzi założyliśmy 15 logerów na pisklęta bociana czarnego. Z Polski wyleciało 12 piskląt. Siedem z nich spędzało lato w różnych częściach Europy – na Węgrzech, w Rumunii, Mołdawii, Bułgarii. Jeden z ptaków w Bułgarii to nasza Finezja, wyleciała z gniazda, z którego prowadzona jest transmisja. Interesująca jest obserwacja jednego młodego bociana czarnego, który po przylocie do Europy obrał kierunek na wschód i w tej chwili znajduje się już w Rosji nad Donem, 1700 km od macierzystego gniazda w Nadleśnictwie Złoczew” – tłumaczył prof. Piotr Zieliński.

Mural został zrealizowany ze środków RDLP w Łodzi, UŁ, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Banku Ochrony Środowiska S.A. Jego projekt powstał na podstawie zdjęcia autorstwa Huberta Gajdy, a za wykonanie odpowiedzialny był Maciej Bielewicz. Oficjalne odsłonięcie dzieła z udziałem władz UŁ i RDLP w Łodzi zaplanowano na poniedziałek.

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest objęty w Polsce ścisłą ochroną; monitorowaniem ptaków zajmuje się obecnie ok. tysiąc leśników w całym kraju. Szacuje się, że liczebność tych ptaków sięga 1,4-1,6 tys. par. Jak podkreślają przyrodnicy, na początku lat 80. XX wieku populację bocianów w Polsce oceniano na ok. 900 par, natomiast w latach 60. na zaledwie 500. Dokładna lokalizacja gniazd bocianów czarnych objęta jest tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami.

fot. lodz.lasy.gov.pl

PAP

drukuj