W. Waszczykowski: Polska pomoże syryjskim uchodźcom w Libanie

Za kilka tygodni Polska uruchomi program pomocy dla syryjskich uchodźców w Libanie, który zostanie sfinansowany ze środków wygospodarowanych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – mówił w sobotę szef MSZ Witold Waszczykowski.

Jak powiedział w sobotę w TVN24, w ramach programu Polska wyposaży, czyli opłaci mieszkania i żywność dla od 6 do 10 tys. ludzi.

Witold Waszczykowski podkreślał, że Polska nie neguje problemu uchodźców. „Nie ma kryzysu emigracyjnego, bo emigrantów nie ma obowiązku nikt przyjmować. (…) Natomiast jest problem uchodźców z obszarów kryzysowych, wojennych, takich jak Syria czy Libia i my w tym uczestniczymy” – mówił. Jak wskazał, Polska bierze udział we „wszystkich szczytach organizowanych przez UE na temat rozwiązywania kryzysu uchodźców, na temat pomocy dla Turcji i innych krajów”.

„Jesteśmy w dyskusjach unijnych na temat, jak rozwiązać problem Libii, w jaki sposób pomóc Libii odtworzyć w tej chwili państwowość, uczestniczymy we wszystkich przedsięwzięciach międzynarodowych, które dotyczą wsparcia uchodźców, czy to w Jordanii, czy to w Libanie, czy to w Turcji” – mówił Witold Waszczykowski.

Jak powiedział, Polska wychodzi z założenia, że pomoc powinna polegać przede wszystkim na rozwiązywaniu konfliktów, które powodują falę uchodźców. Podkreślił, że Polska w miarę swoich możliwości uczestniczy w operacjach, które temu służą.

„Będąc flanką wschodnią, która w tej chwili sąsiaduje z nierozwiązanym konfliktem rosyjsko-ukraińskim, nie możemy posłać masy wojska do rozwiązania konfliktu syryjskiego. Ale możemy pomóc materiałowo, wysyłając samoloty patrolowe, straż graniczną czy małe oddziały” – mówił Witold Waszczykowski.

ONZ szacuje, że do opuszczenia miejsca zamieszkania zmuszona została połowa przedwojennej populacji Syrii, liczącej ok. 23 miliony mieszkańców. Według danych ONZ w państwach sąsiadujących z Syrią przebywa obecnie 4,8 mln uchodźców z tego kraju. Liban przyjął ponad milion Syryjczyków, Turcja ponad 2,7 mln, a Jordania ponad 600 tys. Z raportu brytyjskiej organizacji pozarządowej Oxfam wynika, że bogate państwa przyjęły tylko 67,1 tys. syryjskich uchodźców, czyli zaledwie 1,39 proc. ich ogólnej liczby.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl