fot. MON

„Rzeczpospolita”: Polscy żołnierze pojadą do Libanu w ramach misji pokojowej ONZ 

Polska szykuje się do powrotu na misje pokojowe ONZ. Po 10-letniej przerwie nasi żołnierze mają udać się do Libanu – napisała „Rzeczpospolita”. Gazeta podała, że do służby pod błękitną flagą przygotowują się wojskowi z 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. Hallera w Szczecinie.

Według wstępnych założeń dowództwa operacyjnego, ich misja w Libanie powinna rozpocząć się w listopadzie. Obecnie są uzgadniane jej szczegóły.

Wiadomo jednak, że uda się na nią kontyngent w sile kompanii, czyli ponad 100 naszych żołnierzy, którzy zastąpią w misji UNIFIL Finów. Na miejscu w Libanie będą współdziałali z wojskowymi z Irlandii i Węgier.

O wysłaniu ich na misje zdecyduje prezydent Andrzej Duda. Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach jest przekonany, że wyrazi na to zgodę. Udział w takich misjach – jak mówił polityk – to wyraz solidaryzmu, który może później punktować.

– W ramach tego solidaryzmu oczekujemy poparcia dla zrozumienia naszych potrzeb w zakresie wzmocnienia naszej siły. To jest dobra decyzją i myślę, że pan prezydent zatwierdzi tę decyzję, ponieważ – z tego co wiem – myśli podobnie jak ja to przedstawiłem. Jesteśmy członkiem światowej społeczności i jeżeli Polska ma ambicję odgrywać istotną rolę na mapie międzynarodowej, bo odgrywamy coraz ważniejszą misję, bo jesteśmy państwem, z którym coraz więcej państw na świecie się liczy. Powinniśmy również brać udział w takich przedsięwzięciach światowych, które pomagają utrzymać pokój. To jest takie humanitarne, ludzkie i solidarne, a Polska jest z tego znana i warto wrócić do misji ONZ’towskich – powiedział poseł Michał Jach.

Nasz kraj zaprzestał wysyłania żołnierzy na misje pokojowe ONZ w 2009 r. Polscy wojskowi wycofali się wówczas z misji w Syrii, Libanie i Czadzie.

Władze naszego kraju uznały wówczas, że priorytetem jest udział w misjach NATO i UE. Teraz padają deklaracje o powrocie Polski do misji błękitnych hełmów. Pierwsze padły na forum ONZ w 2015 r. z ust prezydenta Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj