fot. flickr.com

Norwegia: USA rozmieszczą 330 żołnierzy piechoty morskiej

USA rozmieszczą w Norwegii, kraju graniczącym z Rosją, 330 żołnierzy piechoty morskiej – ogłosił w poniedziałek rząd w Oslo. Będą stacjonować w Vaernes niedaleko Trondheim w środkowej części kraju i przechodzić szkolenie w warunkach zbliżonych do arktycznych.

„Obrona Norwegii zależy od wsparcia sojuszników. Dla norweskiego bezpieczeństwa jest decydujące, by nasi sojusznicy przyjeżdżali nabywać wiedzę umożliwiającą działanie w Norwegii” – oświadczyła w komunikacie minister obrony Norwegii Ine Marie Eriksen Soreide.

„To unikalna możliwość wspólnego szkolenia z siłami amerykańskimi w norweskich warunkach” – dodała.

Rozmieszczenie amerykańskich marines, w styczniu przyszłego roku, nastąpi z inicjatywy USA. Pomysł pojawił się w okresie rosnących napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Jej ambasada w Oslo już w ub. tygodniu wyrażała zdziwienie medialnymi nieoficjalnymi doniesieniami o planach stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Norwegii.

Jak informował w zeszłym tygodniu portal military.com, amerykańska obecność będzie miała charakter rotacyjny, a zmiana ma trwać sześć miesięcy.

Wcześniej w tym roku oddział brygady ekspedycyjnej piechoty morskiej USA uczestniczył w Norwegii w największych zimowych manewrach od czasu zimnej wojny. W ćwiczeniach brało udział 16 tys. żołnierzy z 12 państw.

PAP/RIRM

drukuj