fot. PAP/EPA

USA: największy w historii kraju strajk personelu medycznego

Największy w historii USA strajk personelu medycznego, zatrudnionego przez firmę non-profit Kaiser Permanente, rozpoczął się w środę. Ponad 75 tys. osób domaga się zatrudnienia dodatkowych pracowników i podwyżek pensji. Protest potrwa do niedzieli – poinformowała stacja telewizyjna CNN.

Strajk podjęli pracownicy Kaiser Permanente w Kalifornii, Kolorado, stanie Waszyngton, Wirginii, Oregonie i Waszyngtonie – stolicy kraju. Protestują pielęgniarki i opiekunowie medyczni, dietetycy, recepcjoniści, optometryści i farmakolodzy; w sumie pracę przerwało 40 proc. personelu firmy.

Przedstawiciele związków zawodowych, które zorganizowały strajk, wyjaśnili, że po pandemii koronawirusa personel opiekuńczy jest przeciążony i wyczerpany, głównie dlatego, że w Kaiser Permanente zdecydowanie brakuje pracowników na tych stanowiskach.

Strajk jest tymczasowy, ale jeżeli protestujący i zarząd firmy nie osiągną porozumienia, to w listopadzie może się rozpocząć „dłuższa i bardziej zdecydowana” akcja protestacyjna – wynika z komunikatu wydanego przez związki zawodowe pracowników medycznych.

Kaiser Permanente Medical Group jest jedną z największych w USA organizacji non-profit. Cieszy się bardzo dobrą opinią ze względu na wysoki poziom usług medycznych. Model biznesowy grupy oparty jest na równoległej działalności oddziałów i szpitali oraz fundacji, która opłaca pracowników i zwraca tym podmiotom koszty ich działalności.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl