fot. PAP/EPA

Iran wróci do porozumienia nuklearnego po zniesieniu sankcji przez USA

Iran jest gotowy do wypełniania warunków porozumienia nuklearnego, gdy tylko Stany Zjednoczone zniosą swoje sankcje nałożone na ten kraj – zadeklarował irański prezydent Hasan Rowhani.

W maju 2018 roku prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego. Powodem było realizowanie przez Iran programu rakiet balistycznych.

Administracja w Waszyngtonie przywróciła wtedy cały szereg sankcji wobec Iranu. Jednak Teheran podjął decyzję o stopniowym powrocie do wzbogacania uranu i niestosowaniu się do ograniczeń.

Powrót do umowy z Iranem zapowiedział nowy prezydent USA Joe Biden. Dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć ściśle przestrzegać jej postanowień. W reakcji na słowa prezydenta Bidena najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ogłosił, że Teheran nie będzie się stosował do zapisów umowy dopóki Waszyngton nie zniesie nałożonych sankcji. Podobnie w tej sprawie wypowiedział się prezydent Iranu.

„Iran jest gotowy do zrewidowania wszystkich późniejszych zmian i powrotu do ścisłego wypełniania postanowień porozumienia nuklearnego, gdy tylko Stany Zjednoczone zawieszą sankcje bezprawnie nałożone na Iran i odstąpią od swej polityki pogróżek oraz nacisków” – zadeklarował w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas rozmów z szefem irlandzkiej dyplomacji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Irlandii wzięło na siebie odpowiedzialność za przygotowanie gruntu pod ewentualne negocjacje irańsko-amerykańskie w tej sprawie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl