fot. M. Borawski

Dość lekceważenia społeczeństwa

Pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa” jutro rozpoczną się Ogólnopolskie Dni Protestu w Warszawie. Manifestacje organizują trzy centrale związkowe NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Na jutro zaplanowano dzień branżowy. Tego dnia związkowcy będą protestować przed sześcioma ministerstwami: Pracy (ul. Nowogrodzka), Gospodarki (pl. Trzech Krzyży), Transportu (Chałubińskiego), Skarbu (Krucza), Spraw Wewnętrznych (Rakowiecka) i Zdrowia (Miodowa). Pikiety rozpoczną się w południe.

Podczas pikiet każda z branż będzie przypominać postulaty i będzie domagać się ich spełnienia– mówi Andrzej Kropiwnicki, szef Solidarności regionu mazowieckiego.

– Przede wszystkim będziemy się domagać respektowania uzgodnień, które były do tej pory, realizacji postulatów podawanych przez odpowiednie branże pod takimi ośrodkami jak: Ochrona Zdrowia, gdzie wyraźnie widać ukierunkowanie na prywatyzację, ponieważ nie starcza na usługi. Ministerstwo Transportu, gdzie widoczny jest problem z redukcji stanowisk pracy jak i szybkiej prywatyzacji. Ministerstwo Skarbu, czyli dążenie do szybkiej prywatyzacji, gdzie człowiek przestaje się liczyć. W Ministerstwie Pracy będziemy domagać się ustąpienia pana Ministra z pełnionego urzędu i ponownych rozmów w Komisji Trójstronnej. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych postaramy się o mocniejsze zaakcentowana spraw wypłacalności za chorobowe. Te elementy zostaną wszystkie wykrzyczane na zasadzie wręczenia petycji – mówi Andrzej Kropiwnicki.

Po zakończeniu pikieta uczestnicy przejdą pod Sejm, gdzie odbędzie się wspólna manifestacja. Od tego momentu rozpocznie też swoje funkcjonowanie miasteczko namiotowe, które będzie działało do 14 września.

Marszałek sejmu Ewa Kopacz poinformowała dziś, że budynek parlamentu nie będzie odgrodzony barierkami.

Nikt z nas nie zamierza bić posłów, ani też nie zamierzał. To raczej posłowie byli czasami agresywni. To znaczy, że pani marszałek myśli o tym, żeby to było otwarte – dodaje szef Solidarności Mazowsza.

W czwartek zaplanowano dzień ekspercki, podczas którego w miasteczku namiotowym będą się odbywać debaty. W piątek dzień otwarty z wolną trybuną dla organizacji biorących udział w manifestacji oraz organizacji społecznych, inicjatyw obywatelskich, a także wszystkich organizacji wspierającym protest.

W sobotę kulminacja akcji, wówczas odbędzie się Wielka Ogólnopolska Manifestacja.

Program – Ogólnopolskich Dni Protestu [Zobacz]

 

 

RIRM

drukuj