fot. wikipedia.org

„Solidarność” nie popiera umowy CETA

„Solidarność” jest przeciwna podpisaniu umowy CETA w obecnym kształcie. Komisja Krajowa „Solidarności” w przyjętym stanowisku domaga się od rządu podjęcia działań zmierzających do zablokowania przyjęcia tej umowy, a także przeprowadzenia publicznej debaty.

Bogdan Biś, wiceprzewodniczący „Solidarności”, zwraca uwagę, że większość z nas nie zna zapisów porozumienia o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Wskazuje, że skorzystają na nim przede wszystkim międzynarodowe korporacje.

Rozważając całość umowy mamy za i przeciw. Tylko my dokładnie nie wiemy, o czym mówimy. Dziewięć dni temu dowiedzieliśmy się, jak wygląda do tej pory to tajne porozumienie z Kanadyjczykami. Tylko właśnie tu jest problem. Czy jest to porozumienie z Kanadą? Tak naprawdę korporacje międzynarodowe mają dużo szerszy zasięg i to nie jest kwestia tylko Kanady, ale i innych krajów – podkreśla Bogdan Boś.

Dziś w Luksemburgu spotkają się unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy handlowe. Tematem obrad będą przygotowania do podpisania umowy CETA. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada.

CETA zakłada zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.

RIRM

drukuj