fot. PAP/Jan Dzban

[TYLKO U NAS] Przewodniczący zarządu regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność” o sytuacji na Białorusi: To jest próba, jakiej doświadczaliśmy w latach 80. Nie mogliśmy być obojętni i będziemy współtworzyli fundusz pomocy

Z ubolewaniem obserwujemy to, co dzieje się na Białorusi. To jest próba, jakiej doświadczyliśmy w Polsce w latach 80., przez wiele lat stanu wojennego i nawet po formalnym zakończeniu stanu wojennego, czyli areszty, bicia, tortury, prześladowania – to nie jest nic innego niż to, co dzieje się dzisiaj na Białorusi. Nie mogliśmy być obojętni i będziemy współtworzyli fundusz pomocy – mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący zarządu regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Ogólnopolski związek zawodowy powstał 31 sierpnia 1980 roku, by bronić praw pracowniczych. Był także jednym z głównych ośrodków opozycyjnych wobec władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Krzysztof Dośla przedstawił na antenie Radia Maryja program obchodów 40-lecia porozumień sierpniowych.

– Przygotowania są już na ostatniej prostej. W poniedziałek, 31 sierpnia, zaczynamy spotkaniem zarządu regionu gdańskiego w sali BHP. Później, o godz. 15.00, odbędzie się spotkanie przy bramie nr 2, gdzie przewidziane są wystąpienia prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy i przewodniczącego komisji krajowej Piotra Dudy; tradycyjnie składamy kwiaty na bramie nr 2. Później w przemarszu idziemy do Bazyliki św. Brygidy, żeby przy ołtarzu pokłonić się Matce Boskiej, opiekunce ludzi pracy, i podziękować za całe dobro, jakiego doświadczyliśmy, ale też zawierzyć nasze troski i problemy – opowiedział przewodniczący zarządu regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Gość „Aktualności dnia” zapowiedział, że podczas oficjalnych obchodów 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” poruszona zostanie kwestia obecnej sytuacji na Białorusi.

– Z ubolewaniem obserwujemy to, co dzieje się na Białorusi, gdzie pracownicy zakładów pracy są aresztowani, zamykani; wiemy, że jeden z kierujących strajkiem w dużym zakładzie w Mińsku został skazany na dni aresztu. To jest próba, jakiej doświadczaliśmy w Polsce w latach 80., przez wiele lat stanu wojennego i nawet po formalnym zakończeniu stanu wojennego, czyli areszty, bicia, tortury, prześladowania – to nie jest nic innego niż to, co dzieje się dzisiaj na Białorusi – wspominał Krzysztof Dośla.

NSZZ „Solidarność” przygotowała pierwszy transport z żywnością w ramach pomocy humanitarnej dla strajkujących pracowników na Białorusi. [czytaj więcej]

– Stąd, jako „Solidarność”, nie mogliśmy być obojętni i (…) będziemy współtworzyli fundusz pomocy nakierowany tak naprawdę na tych, którzy są represjonowani, którzy siedzą w więzieniu oraz fundusz pomocy dla ich rodzin. Będzie też potrzebna pomoc materialna dla osób, które są wyrzucane z pracy za protest przeciwko totalitarnym władzom białoruskim. (…) Dzisiaj z pierwszym transportem pomocy humanitarnej pojechało kilka aut ciężarowych – z najpotrzebniejszymi artykułami spożywczymi i pierwszej potrzeby. (…) Jesteśmy to winni, bo myśmy sami, jako społeczeństwo, w okresie stanu wojennego takiej pomocy od niemal całego świata doświadczali – podkreślał gość „Aktualności dnia”.

Krzysztof Dośla wskazał na obecne znaczenie NSZZ „Solidarność” dla polskiego społeczeństwa i zadania, jakich podejmuje się związek.

– Nadal walczymy o wolne niedziele – o to, żeby ludzie zamiast być zmuszani do pracy w niedzielę, mieli jednak chwilę dla rodziny; mogli spokojnie zaplanować sobie ten dzień, jak odbywało się to w naszej tradycji, czyli by mogli pójść do kościoła z całą rodziną. Mamy niestety wiele do zrobienia, jeśli chodzi o wiek emerytalny – nie do końca nas to satysfakcjonuje. (…) Mamy potężne zaniedbania w służbie zdrowia, brak rzeczywistej troski i pochylenia się nad potrzebami służby zdrowia. (…) To nie jest nic innego jak realizacja postulatów, które w 1980 roku stanowiły podstawę powstania NSZZ „Solidarność” – wymienił rozmówca Radia Maryja.

Z okazji 40. rocznicy powstania „Solidarności” został stworzony specjalny portal internetowy „Twarze Solidarności”. [zobacz]

Całą rozmowę z Krzysztofem Doślą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl