fot. PAP/Art Service

Kontrowersyjny film A. Holland pt. „Zielona granica” budzi polityczne emocje

Film „Zielona granica” Agnieszki Holland budzi polityczne emocje. Rządzący i Straż Graniczna zarzucają mu kłamstwa na temat polskich funkcjonariuszy. Z kolei lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk,  twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość awanturą wokół filmu chce odciągnąć uwagę Polaków od prawdziwych problemów.

Film „Zielona Granica” trafił w piątek do polskich kin. Produkcja przedstawia wojnę hybrydową reżimu Alaksandra Łukaszenki przeciwko Polsce i szkaluje funkcjonariuszy Straży Granicznej.

– Zaskakujące jest to, że bohaterem tego filmu nie jest człowiek, nie są ludzie,  tylko de facto jest instytucja państwowa, która zostaje pokazana w bardzo negatywnym świetle. To uderzenie w tę instytucję – zauważa dr Leszek Pietrzak, historyk.

Od początku kryzysu w 2021 roku, kiedy białoruski reżim zwoził pod naszą granicę nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, Straż Graniczna nie tylko chroniła polskie terytorium, ale także uczestniczyła w 23 skomplikowanych akcjach ratunkowych cudzoziemców. Prawie 900 razy była wzywana dla nich pomoc. Funkcjonariuszom udało się uratować 80 osób – wylicza rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska.

– Nigdy nie przyszło nam do głowy, że będziemy musieli się mierzyć z oskarżeniami pod naszym adresem, że będziemy musieli zapewniać, że to, co robimy, jest słuszne, a nasze zadania realizujemy jako formacja od 30 lat – akcentowała por. Anna Michalska.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce dotrzeć do widzów z informacjami o Straży Granicznej jeszcze przed seansem „Zielonej granicy”.

– W kinach studyjnych w całej Polsce ten obrzydliwy paszkwil będzie poprzedzony specjalnie przygotowanym spotem, który o tych elementach, których w filmie zabrakło, pokazuje – mówił Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. [czytaj więcej]

Okazuje się też, że finansowy wkład w produkcję filmu Agnieszki Holland mieli politycy Platformy Obywatelskiej. [więcej]

– Miasto Stołeczne Warszawa z samorządem województwa mazowieckiego sfinansowało tę skandaliczną produkcję kwotą 300 tys. zł – zauważa Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Szef Platformy Obywatelskiej uważa, że rządzący powinni zająć się palącymi, realnymi problemami w kraju, a nie filmem „Zielona granica”.

– Jak patrzę na nich i to nie pierwszy raz, widzę, jak im trzęsą się ręce i portki, oni się nawet jednej reżyserki, jednego filmu tak boją, że odchodzą od zmysłów – mówił Donald Tusk.

Prawo i Sprawiedliwość oczekuje, że PO odetnie się od manipulacji w filmie „Zielona granica”, który już teraz wykorzystywany jest przeciwko Polsce przez białoruską i rosyjską propagandę.

– Ci, którzy robią takie filmy, którzy je wspierają, którzy przyjmują je dobrze, którzy argumenty przeciw nim przyjmują z uśmiechem, są w gruncie rzeczy armią Putina – mówił Jarosław Kaczyński. [więcej]

Rządzący zwracają uwagę, że reżyser Agnieszka Holland jest od dawna związana z Platformą Obywatelską. Brała udział w politycznych wydarzeniach organizowanych przez partię Donalda Tuska, m.in. w Campus Polska Przyszłości prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl