Ks. abp Głódź: zaangażowanie „S” w przywrócenie świętości niedzieli – wyrazem więzi z Kościołem

Wyrazem więzi z Kościołem jest zaangażowanie „Solidarności” w przywrócenie świętości niedzieli, która była deprecjonowana oraz odzierana z godności – mówił metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. z okazji 37. rocznicy Sierpnia’80.

„To tu przed Chrystusem eucharystycznym i Jego Matką, Gwiazdą Morza, wielokrotnie otwieraliście wasze serca i wypowiadaliście swoje nadzieje, a także pragnienia, aby Polska była Polską, świadomą swojej godności, swojej dziejowej drogi. Niewyczekującą pokornie w przedpokojach wielkich salonów państw i mocarstw, niekłaniającą się okolicznościom. Niepodległa – idąca swoimi drogami w imię Pana. Dlaczego? Po to, aby w naszej ojczyźnie zrealizowało się to, o czym mówi prorok Izajasz w pierwszym czytaniu «dziełem sprawiedliwości będzie pokój, a owocem prawa – wieczyste bezpieczeństwo»” – mówił ks. abp Głódź w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Brygidy.

Jak podkreślił w tym świątecznym dniu myśli „biegną do źródeł, do kluczowych motywów, do pytań o genezę” zrywu z 1980 roku.

„I tamten zryw ukazał to, co wielu wtedy zdziwiło i zaskoczyło – więź pomiędzy światem pracy a krzyżem Chrystusa, pomiędzy pracą ludzką a Mszą świętą – ofiarą Chrystusa. I ta więź wciąż trwa” – powiedział metropolita gdański.

Wyrazem tej więzi – mówił ks. abp Głódź – więzi „z Kościołem, z chrześcijańską osnową polskiego życia, jest zaangażowanie Solidarności w działania, których celem jest przywrócenie m.in. świętości niedzieli”, która – według niego – w ostatnich dziesięcioleciach była „deprecjonowana oraz odzierana z godności i świętości”.

„Pozwólmy tysiącom naszych rodaków zmuszonym w ten dzień do pracy, ten dzień święty święcić (…). Niech ten powrót do świętowania niedzieli, do ustawowego zakazu handlu, o co zabiegacie, będzie darem także na trzechsetlecie królowania Maryi w naszym polskim domu, darem serc i darem sprawiedliwości, darem wynagrodzonym” – podkreślił ks. Arcybiskup.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl