Kłopoty branży hutniczej. Chodzi o unijne restrykcje klimatyczne

Hutnicza ,,Solidarność” alarmuje, że branża będzie musiała ponieść wkrótce ogromne koszty wynikające z dopasowania źródeł energii do regulacji unijnych. Związkowcy oczekują wsparcia ze strony rządu.

Ostatnio w Katowicach miało miejsce spotkanie przewodniczących organizacji związkowych ,,Solidarności” działających w polskich hutach. Związkowcy omawiali na nim bieżącą sytuację i zagrożenia, które przed nimi stoją. Wskazywali na rosnące koszty energii i unijne restrykcje klimatyczne.

Hutnicza ,,Solidarność” zaznacza, że wspólnotowe restrykcje ciągle są zaostrzane i znacznie obniżają konkurencyjność polskich producentów stali, co przekłada się na zwiększenie importu spoza Unii Europejskiej. W związku z ograniczeniami klimatycznymi (w niedalekiej perspektywie) huty czekają ogromne koszty wynikające z dopasowania źródeł energii do regulacji unijnych.

Obecnie produkcja w kluczowych hutach realizowana jest na poziomie 60-70 proc. mocy przerobowej, ale zdarza się, że jest jeszcze niższa.

Dla związkowców problemem jest też niedofinansowanie niektórych hut.

,,Solidarność” podkreśla, że Bruksela powinna wprowadzić regulacje chroniące producentów stali, a polski rząd rozszerzyć pomoc dla przemysłu energochłonnego.

Związkowcy oczekują rzeczowego dialogu z rządzącymi. Chcą, by zmierzał on w kierunku rozwoju branży hutniczej jako strategicznej gałęzi gospodarki i wprowadzenia działań osłonowych chroniących hutnictwo.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl