fot. twitter.com

„Solidarność” wyśle do KE wniosek o zawieszenie pobierania opłat za emisję CO2

NSZZ „Solidarność” wyśle dzisiaj do Komisji Europejskiej wniosek o zawieszenie pobierania opłat za emisję CO2 w związku z koronawirusem. Związkowcy uważają, że pieniądze te są obecnie potrzebne polskiej i europejskiej gospodarce. Kwoty, jakie Polska płaci za emisję, to miliardy złotych.

„Solidarność” uważa, że Bruksela nie radzi sobie z pandemią, dlatego powinna przychylnie rozpatrzyć wniosek o zawieszenie opłat klimatycznych. Pismo trafi do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.

Rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski wskazał, że kwoty, jakie Polska musi płacić za emisje, mogą się też przełożyć na wyższe ceny prądu.

– Nie jest żadną tajemnicą, ani zaskoczeniem, że nasza energetyka oparta jest na węglu, a ten jest uznawany za jednego z największych emitentów CO2. W ramach tego porozumienia o wykupie emisji CO2, które obowiązuje w UE, wiąże się to niestety z poważnymi obciążeniami, a to z kolei przekłada się na ceny prądu, za który będą musieli płacić ludzie, którzy być może stracą pracę, być może część wynagrodzenia, a zwiększone rachunki przełożą się nie tylko na wyższe rachunki, ale także na ceny w ogóle, bo energia jest tutaj kluczowa – wyjaśnił Marek Lewandowski.

Opłaty za emisję CO2 pobierane są w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisji.

RIRM

drukuj