Źródło PAP: Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do rozwiązania sporu z KE

Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do rozwiązania sporu pomiędzy polskimi władzami a Komisją Europejską – powiedziało w piątek PAP źródło w kancelarii premiera. Jak zaznaczyło, działania realizowane są z uwzględnieniem założeń polityki europejskiej PiS i za poparciem kierownictwa partii.

Pytany, czy ogłaszanie sukcesu władz Polski w negocjacjach z Brukselą nie jest przedwczesne, rozmówca PAP przywołał wypowiedź szefa KE Jean-Claude’a Junckera o tym, iż inicjatywę dot. zmian w ustawach o sądownictwie podjętą przez polskich parlamentarzystów obserwuje „z najwyższą sympatią”.

„On widzi, że wykonujemy ruchy i on to docenia. Sam powiedział, że bez wiarygodności Mateusza (Morawieckiego) tego wszystkiego by nie było” – powiedział rozmówca PAP.

Podkreślił jednocześnie, że to Jean-Claude Juncker będzie kluczową postacią w rozmowach, których konsekwencją może być wycofanie przez Komisję wniosku dot. uruchomienia wobec Polski postępowania z art. 7 Traktatu o UE.

„Bo to nie będzie głosowane na kolegium (komisarzy unijnych); oczywiście on musi się z tego wytłumaczyć na kolegium, ale nie będzie to głosowane” – wyjaśnił.

Przyznał zarazem, że – dopóki wniosek KE nie został wycofany – proces negocjacyjny jest wciąż delikatny i różne czynniki mogą wciąż wpływać na jego ostateczny efekt.

Podkreślił przy tym, że strategia realizowana przez stronę polską w rozmowach „jest rozpisana”, a ruchy, które wykonują premier Mateusz Morawiecki i wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, „nie są przypadkowe”, mając jednocześnie poparcie kierownictwa politycznego PiS.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl