„Solidarność” złoży dziś projekt ws. ograniczenia handlu w niedzielę

„Solidarność” złoży w południe w Sejmie obywatelski projekt ustawy ograniczający handel w niedzielę. Pod projektem podpisało się pond 350 tys. osób.

Dziś symbolicznie jedna paczka z podpisami najprawdopodobniej trafi do marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego.

Dokument przewiduje zakaz handlu w niedziele dla większości placówek, w głównej mierze chodzi o sklepy wielkopowierzchniowe. W projekcie przewidziano szereg odstępstw.

Za ladą sklepową mogliby stanąć właściciele sklepów. Otwarte byłyby apteki  i kioski, których powierzchnia nie przekracza 50 m kw.

W projekcie proponuje się również, aby w wigilię Bożego Narodzenia oraz Wielką Sobotę handel odbywał się do godz. 14.

Społeczeństwo chce, aby niedziela była dniem wolnym od pracy przeznaczonym m.in. dla Rodziny – podkreśla Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”.

Całe to przedsięwzięcie ma za zadanie przywrócić Polakom i rodzinom niedzielę. I wprowadzić zasadę taką, jaka obowiązuje w większości cywilizowanych krajów w Europie, a więc, że niedziela powinna być co do zasady dniem wolnym dla wszystkich, którzy w tym dniu nie muszą pracować. Handel nie jest nam potrzebny do funkcjonowania w tych dniach. Dzisiaj o godzinie 12 zamierzamy złożyć do kancelarii podawczej wymagane i zebrane podpisy. Jest to ponad 350 tys. podpisów. Jedną z paczek symbolicznie o godzinie 12 przekażemy Panu Marszałkowi. Jest duża szansa, że Pan Marszałek nas przyjmie i odwiedzi go cały komitet obywatelski i przedstawiciele wszystkich organizacji wchodzących w jego skład – podkreśla Marek Lewandowski.

W prawie unijnym nie ma przepisów dotyczących niedzielnego handlu.

W 9. z 28. państw unijnych obowiązują znaczące ograniczenia w tej sprawie. Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Niemczech, Austrii.

Podpisy pod projektem ustawy ograniczający handel w niedzielę mają być zbierane do momentu podpisania ustawy przez Prezydenta RP.

RIRM

drukuj