fot. PAP/Radek Pietruszka

Plany prezydenta A. Dudy na drugą kadencję

22 września prezydent Andrzej Duda złoży wizytę we Włoszech. Zapowiedział też zmiany w swojej kancelarii. Chce jednak uniknąć rewolucji.

Na inaugurację drugiej kadencji Andrzej Duda ponawia zaproszenie, by wspólnie budować koalicję polskich spraw. I tłumaczy, że obok tych spraw, w których możemy się różnić, są i takie, w których musimy stawać po jednej stronie.

– To jest apel absolutnie do wszystkich, żeby starać się szukać w ważnych rzeczach, które są realizowane, tego, co wspólne, bo uważam, że tą drogą powinniśmy iść – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent już wcześniej wskazywał, że druga kadencja będzie inna od poprzedniej. Zacznie się od zmian w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Rewolucji personalnej na razie nie będzie.

– Prowadzę w tej chwili rozmowy z moimi ministrami. Będą zmiany, ale powiem tak: wygrałem te wybory m.in. też dlatego, że kancelaria prezydenta działała dobrze – oznajmił Andrzej Duda.

Na dziś w pałacu zostaje Krzysztof Szczerski, choć niewykluczone, że dostanie propozycję ministra spraw zagranicznych. W trakcie wywiadu dla Telewizji Polsat padło pytanie o pierwszą podróż zagraniczną prezydenta. Andrzej Duda wrócił do swoich zapowiedzi jeszcze z czasów kampanii.

– Zapowiedziałem w trakcie debaty, że ta pierwsza wizyta zagraniczna zostanie złożona we Włoszech – w Rzymie i Watykanie. I tak też zrobię. I to będzie 22 września. Ta wizyta potrwa trzy dni i będzie to spotkanie z władzami Włoch, i będzie to spotkanie także w Watykanie z Ojcem Świętym Franciszkiem – zaznaczył prezydent.

W najbliższych dniach Polska ma sfinalizować porozumienie z Amerykanami w obszarze obronności. Już teraz media prześcigają się w doniesieniach na temat kosztów pobytu żołnierzy USA. Prezydent uciął spekulacje i wskazał, że w grę wchodzi bezpieczeństwo Polski.

– Obecność wojsk amerykańskich warta jest rozsądnej ceny, uczciwej ceny i przede wszystkim sprawiedliwej. I to zostało wynegocjowane. Ja uważam, że zostały wynegocjowane dobre warunki. Nie jest tak, że my ponosimy wszystkie koszty, ponosimy część tych kosztów – podsumował Andrzej Duda.

15 sierpnia Polskę odwiedzi amerykański sekretarz stanu. Mike Pompeo – obok Polski – dotrze także do Czech, Austrii i Słowenii.

 

TV Trwam News

drukuj