fot. PAP/EPA

Prezydent A. Duda z wizytą na Ukrainie

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. W poniedziałek prezydent wraz z swoim ukraińskim odpowiednikiem podpisali wspólną deklarację polityczną o współpracy w ramach stosunków dwustronnych Polski i Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek symboliczny koszyk pod pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu (1932-1933). Zapalił też znicz przed Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni”. Następnie rozpoczęła się polityczna część wizyty. Jednym z głównych tematów spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim była sytuacja we wschodniej części Ukrainy.

– Polska stoi przy Ukrainie w kwestii granic. Te granice powinny być przywrócone, w takiej formule w jakiej są międzynarodowo uznane, a to oznacza zarówno powrót do kontroli Ukrainy nad ziemiami obszaru Ługańska i Smoleńska, ale to oznacza także powrót kontroli państwa ukraińskiego nad Krymem – zaznaczył Andrzej Duda, prezydent RP.

– Cieszę się, że poglądy moje i pana Dudy w odniesieniu do sprawy zakończenia wojny pokrywają się. Bardzo cenię osobistą uwagę prezydenta Polski i wyraźne stanowisko, co do jej suwerenności i integralności terytorialnej – stwierdził Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Jednocześnie przywódcy obu państw wyrazili potrzebę zapewnienia poszukiwań  i ekshumacji ofiar konfliktów XX wieku. Podkreślili także rolę suwerenności każdego narodu.

– Jakiekolwiek przesuwanie granic w Europie siłą po II wojnie światowej, we współczesnych czasach, wbrew narodom, wbrew ich prawu do samostanowienia jest absolutnie niedopuszczalne i wspólnota międzynarodowa nigdy na to zgodzić się nie może i mam nadzieję, że zgadzała się nigdy nie będzie – akcentował Andrzej Duda.

Obaj prezydenci omówili także aspiracje euroatlantyckie Ukrainy, które zostały zawarte w podpisanej w poniedziałek wspólnej deklaracji politycznej.

„Ukraina wyraża wdzięczność Rzeczypospolitej Polskiej za praktyczne wsparcie aspiracji euroatlantyckich Ukrainy, przede wszystkim w procesie reformy sektora bezpieczeństwa i obrony zgodnie ze standardami NATO. Obie strony podkreślają znaczenie nadania Ukrainie przez Sojusz Północnoatlantycki statusu partnera rozszerzonych możliwości” – napisano w Deklaracji.

Jednak oba państwa dążą do włączenia Ukrainy do wspólnoty europejskiej.

– Nasz strategiczny cel, to pełnoprawne członkostwo w UE. Mamy nadzieję, że przewodnictwo Polski w Radzie UE w 2025 roku, będzie sprzyjać osiągnięciu tego celu – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Podpisana deklaracja to także zacieśnienie współpracy gospodarczej.

– Ten rozwój współpracy gospodarczej to także przyczynianie się do wspólnego bezpieczeństwa, m.in. bezpieczeństwa energetycznegomówił Andrzej Duda.

Z tej okazji PGNiG podpisało umowę z Funduszem Mienia Państwowego Ukrainy, tym samym zgłaszając akces do procesu prywatyzacji ukraińskich aktywów energetycznych. Współpraca gospodarcza to również handel pomiędzy Polską a Ukrainą.

– To przecież w zeszłym roku, ponad 7,5 mld euro tej wzajemnej wymiany handlowej, to dzisiaj 1200 spółek polsko-ukraińskich, które działają na terenie Ukrainy – wyjaśnił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda spotkał także z ukraińskim premierem oraz szefem ukraińskiego parlamentu. We wtorek głowa państwa polskiego złoży wizytę w Odessie i będzie uczestniczyć w Forum Gospodarczym.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl