prezydent.pl

Sytuacja epidemiczna i problemy systemu ochrony zdrowia – to główne tematy posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia z udziałem prezydenta RP

W Belwederze z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyło się posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia. Obradom towarzyszył temat: „System ochrony zdrowia odporny na kryzysy – w jakim kierunku planować zmiany”. Prezydent w swoim wystąpieniu nawiązał do pandemii koronawirusa. Zaznaczył, że udało nam się przetrwać najgorszy do tej pory okres.

Prezydent podkreślił, że z całą pewnością jest dużo elementów, które można by poprawić. Wskazał też, że jednym z wyzwań, jakie stoją przed służbą zdrowia w Polsce, jest liczebność kadr medycznych.

Problemów jest wiele, chociażby ten jeden podstawowy, a mianowicie niedostatku lekarzy i pielęgniarek. Jak czytam ze wstępnej informacji eksperckiej, którą dostałem, spodziewamy się, że w ciągu 10 lat ogromna część dzisiejszego personelu lekarzy i pielęgniarek po prostu znajdzie się w wieku emerytalnym. To jest bardzo duża grupa i jest pytanie: czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym zasadniczym problemem? Fajnie, że mamy  dobrze wyposażone szpitale, tylko tego podstawowego, najważniejszego, absolutnie niezastępowanego żadnym urządzeniem elementu nie będziemy mieli, czyli czynnika ludzkiego – wskazał prezydent RP.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, w swoim wystąpieniu zapewnił m.in. że rząd jest przygotowany na czwartą falę pandemii koronawirusa. Wskazał też, że dotychczasowy okres pandemii spowodował spory dług zdrowotny wśród Polaków, który należy jak najszybciej nadrobić.

RIRM

drukuj