fot. PAP/Rafał Guz

Min. Zdrowia i Policja: Zero tolerancji dla nieprzestrzegania obostrzeń sanitarnych

Ministerstwo Zdrowia i Policja zapowiadają zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń sanitarnych. Poinformowali o tym na wspólnej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski i komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Szef resortu zdrowia podał, że w ostatnich dniach prawnicy Policji i ministerstwa pracowali wspólnie nad wypracowaniem takiej formuły obostrzeń, które będą łatwiej egzekwowalne. Jedna z zasad dotyczy noszenia maseczek.

– Bez maseczki tam, gdzie to jest konieczne, może być tylko osoba, która posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak możliwości noszenia tej maseczki. Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała takiego dokumentu, będzie z całą surowością karana w ramach polityki braku tolerancji – zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk przekazał, że funkcjonariusze będą bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Wezwał też do odpowiedzialności w przestrzeganiu obostrzeń.

– Apeluje do Polaków, abyśmy w sposób odpowiedzialny podeszli do tej kwestii, bo nie jest naszym priorytetem prześciganie się w ilości nakładanych mandatów. Najchętniej byśmy ich nie nakładali, ale niech ten brak mandatów będzie efektem przestrzegania przepisów, a nie zwykłego cwaniactwa – powiedział komendant Jarosław Szymczyk.

Wśród nowych obostrzeń wprowadzony zostaje też wymóg odległość co najmniej 100 metrów między zgromadzeniami.

Ponadto, od soboty w czerwonej strefie lokale gastronomiczne mogą operować tylko do godz. 22.00. Z kolei maseczki w wolnej przestrzeni staną się obowiązkiem w strefach nie tylko czerwonej, ale też w żółtej.

Ministerstwo Zdrowia chce też wykorzystać system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, czyli wiadomości SMS, do informowania mieszkańców o wprowadzaniu konkretnych stref.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl