fot. PAP/EPA

Białoruś: ambasadorowie Polski i Litwy wyjechali, ambasador Niemiec wyjeżdża we wtorek

Ambasadorowie Polski i Litwy, Artur Michalski i Andrius Pulokas, wyjechali z Białorusi w poniedziałek wieczorem, a ambasador Niemiec w tym kraju Manfred Huterer wyjeżdża we wtorek, został odwołany na konsultacje do Berlina – podał niezależny białoruski portal TUT.by.

Serwis powołuje się na „poinformowane źródła”.

W poniedziałek wieczorem szef polskiego MSZ Zbigniew Rau poinformował o decyzji w sprawie odwołania na konsultacje części ambasadorów państw UE akredytowanych na Białorusi.

„W porozumieniu z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych (European External Action Service – EEAS) i państwami członkowskimi UE podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych w Republice Białorusi” – napisał szef polskiej dyplomacji na Twitterze.

Podziękował jednocześnie „za solidarność wyrażoną z Polską i Litwą przez partnerów z UE”.

„Priorytetem pozostaje wsparcie dla Białorusinów i ich dążenia do demokratyzacji kraju. Potrzebujemy kanałów komunikacji oraz możliwości działania na rzecz suwerennej i demokratycznej Republiki Białorusi. Wszelkie próby napiętnowania jakiegokolwiek państwa członkowskiego UE spotkają się z jednoznaczną, solidarną odpowiedzią” – oświadczył Zbigniew Rau.

Wcześniej tego dnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy przekazało, że wzywa na konsultacje swojego ambasadora w Mińsku.

Białoruskie MSZ zażądało w piątek od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów na Białorusi.

„Z uwagi na jednoznacznie destrukcyjną działalność Polski i Litwy zaproponowano, aby do 9 października 2020 roku zrównały one skład swoich misji dyplomatycznych na Białorusi z białoruskimi misjami zagranicznymi w poszczególnych krajach” – powiedział wtedy rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.

Przedstawicielstwo Unii Europejskiej na Białorusi oceniło we wtorek, że żądania MSZ Białorusi w sprawie ograniczenia przez Polskę i Litwę liczby ich dyplomatów w Mińsku są „godne ubolewania i przeciwskuteczne”.

„Polska i Litwa były zmuszone do odwołania swoich ambasadorów na konsultacje. Takie próby obrania za cel poszczególnych państw członkowskich, nie poskutkują osłabieniem naszej jedności” – zapewniła misja UE.

Podkreślono, że Unia jest zbudowana na solidarności i mówi jednym głosem.

Zaznaczono, że wszystkie państwa członkowskie UE wzywają białoruskie władze do zakończenia przemocy i represji, uwolnienia wszystkich zatrzymanych pokojowych demonstrantów i więźniów politycznych, poszanowania wolności mediów i społeczeństwa obywatelskiego i rozpoczęcia powszechnego narodowego dialogu, by zapewnić Białorusi suwerenną, niepodległą, demokratyczną i pomyślną przyszłość.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl