Policja zatrzymała podejrzewanych o „czyszczenie” kont

20-letnia kobieta i 50-letni mężczyzna z Mołdawii są podejrzani o wykradanie pieniędzy z cudzych rachunków bankowych. Mieli wykorzystywać wirusa, by infekować telefony komórkowe i przejmować dane użytkowników.

Policjanci z Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zajęli się sprawą po serii zgłoszeń od mieszkańców Warszawy, którym z kont bankowych w niejasnych okolicznościach znikały pieniądze.

Według policji, oszustw dokonywano za pośrednictwem telefonów komórkowych. Użytkownik pobierał darmową aplikację, która działała inaczej niż wynikało z opisu. Między innymi wymuszała fikcyjną aktualizację systemu operacyjnego.

„Wtedy sprawcy uzyskiwali w nieuprawniony sposób hasło oraz login do bankowości internetowej. Oprogramowanie wymuszało także nadawanie uprawnień na wysyłanie i odbieranie komunikatów SMS, dzięki czemu sprawcy przechwytywali dane umożliwiające zlecanie operacji bankowych. Po wszystkim aplikacja przywracała telefon do ustawień fabrycznych, niszcząc ślady przestępstwa” – powiedział rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

Jak ustaliła PAP, ofiarami przestępstw padali użytkownicy systemu operacyjnego Android.

Pieniądze były przesyłane z rachunku właściciela bez jego wiedzy. Jednorazowo podejrzani mieli pozyskiwać nawet 20 tys. złotych. Pieniądze trafiały na rachunki, które założyli, posługując się fałszywymi danymi. Policjanci ustalili, gdzie pieniądze były wypłacane, dzięki czemu udało się także ustalić, jak wyglądają podejrzani i czym jeżdżą.

Jako pierwszy wpadł w centrum Warszawy 50-latek. Jego wspólniczka została zatrzymana w banku, gdzie usiłowała wypłacić pieniądze, posługując się fałszywym paszportem.

Podczas przeszukań policja znalazła fałszywe dokumenty i gotówkę. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

„Szacujemy, że w ostatnim czasie grupa zdołała okraść kilkadziesiąt rachunków bankowych. Pokrzywdzonymi są mieszkańcy różnych miejscowości, nie tylko Warszawy. Osoby, które w ostatnim czasie w podobnych okolicznościach utraciły pieniądze, proszone są o kontakt” – powiedział Mariusz Ciarka.

Zgłaszać się można mailowo na [email protected].

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl