Fot. PAP

Niemieckie linie lotnicze OLT Express złożyły wniosek o upadłość

Niemieckie linie lotnicze OLT Express złożyły wniosek o upadłość – poinformował rzecznik przewoźnika Matthias Burkard. Podobnie jak dzień wcześniej także we wtorek firma odwołała wszystkie loty. Niepewny jest los 500 pracowników firmy.

Agencja dpa pisze, że nie wiadomo jeszcze, który sąd – w Bremie czy w Stuttgarcie – zajmie się wnioskiem.

Ostfriesische Lufttransport GmbH (OLT) jest jedną z najstarszych niemieckich linii lotniczych. Flota przewoźnika składała się ostatnio z 15 samolotów, obsługujących połączenia w Niemczech.

Firma przeżywała ostatnio poważne kłopoty finansowe. Pod koniec ubiegłego roku OLT straciły dwa duże zamówienia. Kierownictwo firmy opracowało program restrukturyzacji, który został jednak obecnie odrzucony przez ostatniego właściciela – firmę z Holandii.

Zdaniem Związku Niemieckiego Transportu Lotniczego upadek OLT jest dowodem na trudną sytuację całej branży w Niemczech. „OLT jest trzecim przewoźnikiem w ciągu roku, który musiał ogłosić upadłość” – powiedział prezes organizacji Klaus-Peter Siegloch. Wskazał na rosnące obciążenia podatkowe ze strony państwa, które mają negatywny wpływ na konkurencyjność niemieckich linii lotniczych.

Linie OLT zostały założone w 1958 roku w Emden, ostatnio siedziba spółki znajdowała się w Bremie. W 2011 roku przejęła je polska grupa kapitałowa Amber Gold z Gdańska, która w lipcu zawiesiła loty i ogłosiła upadłość.

We wrześniu niemieckiego przewoźnika przejął holenderski inwestor Panta Holdings. Do końca ubiegłego roku linie OLT szybko się rozwijały, przejmując spółkę Contact Air ze Stuttgartu i powiększając liczbę połączeń.

PAP

drukuj