fot. flickr.com

Mniejszość niemiecka w Polsce odrzuciła zaproszenie prezydenta RP

Mniejszość niemiecka w Polsce nie pojawi się w środę na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych.

Mniejszość niemiecka w Polsce wydała oświadczenie, w którym zarzuca władzy dyskryminację. Pod tym hasłem ma się kryć zmniejszenie liczby godzin nauczania języka niemieckiego, co wiąże się z decyzją Sejmu, który ograniczył wydatki budżetowe na ten cel. Wtedy – jak wynikało ze słów inicjatora takich rozwiązań, posła Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski – była to próba przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich.

Niemcy nie finansują nauki języka polskiego jako ojczystego na terenie swojego kraju. Po ten argument sięgnął prezydencki minister, Marcin Przydacz, gdy padło pytanie o bojkot spotkania z prezydentem, jaki oficjalnie ogłosił Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

– Nie ma w ogóle żadnych podstaw w Polsce, żeby uważać, że ktokolwiek w Polsce, na zasadzie narodowościowej, jest dyskryminowany. Jeśli ktokolwiek jest dyskryminowany, to są to Polacy w Niemczech, bo od wielu lat nie mogą zdobyć statusu mniejszości – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, Marcin Przydacz.

Zabrany Polakom przez Adolfa Hitlera status mniejszości, do tej pory nie został oddany. Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych zaplanowane jest na godz. 13.00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl