fot. PAP/EPA

Z powodu mrozów w Afganistanie zmarło już co najmniej 157 osób

Z powodu nadzwyczaj surowej zimy w Afganistanie zmarło już co najmniej 157 osób, z czego 79 w ciągu ostatniego tygodnia – poinformowała telewizja CNN, opierając się na wypowiedziach przedstawiciela rządzących w tym kraju talibów.

Na początku stycznia temperatura w Afganistanie spadała nawet do minus 28 stopni Celsjusza. To znacznie poniżej wieloletniej średniej, która wynosi dla tego okresu 0-5 stopni.

Sytuację pogarszają ograniczenia w dystrybucji pomocy humanitarnej spowodowane wprowadzonym przez talibów pod koniec 2022 roku zakazem pracy kobiet w organizacjach pozarządowych – dodaje CNN.

Dostarczamy pomoc, taką jak koce, zapewniamy ogrzewanie i schronienie dla ok. pół miliona osób, ale potrzeby są znacznie większe – poinformowało w weekend Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA).

W całym Afganistanie z powodu mrozów padło też ok. 70 tys. zwierząt hodowlanych – przekazało CNN afgańskie ministerstwo ds. sytuacji kryzysowych.

Od czasu, gdy w sierpniu 2021 roku władzę w Afganistanie przejęli talibowie, kraj pogrąża się w kryzysie ekonomicznym i humanitarnym. Dodatkowo nawiedzają go klęski żywiołowe; 2023 będzie trzecim z rzędu rokiem suszy.

Około dwóch trzecich mieszkańców Afganistanu, czyli ponad 28 mln osób, pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, by przetrwać – informuje UNOCHA w ogłoszonym w poniedziałek raporcie.

Od kiedy talibowie zakazali, pod groźbą utraty pozwolenia na działalność, pracy kobiet w organizacjach pozarządowych, kilka z największych zagranicznych organizacji pomocowych zawiesiło działalność w Afganistanie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl