fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

„Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie”

Dzień przed beatyfikacją ks. kard. Stefana Wyszyńskiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja naukowa, która zwraca uwagę na działania podejmowane przez Prymasa Tysiąclecia w obszarze wolności religijnej w Polsce i krajach zza żelaznej kurtyny.

Żelazna kurtyna pokazała, w jaki sposób można podeptać i zniewolić człowieka, odbierając mu jego podstawowe prawo do wolności religii. Kościół był prześladowany w NRD, w Czechach i na Słowacji. Polski Kościół nie dał się zniewolić. I to za sprawą ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.

– To m.in. dzięki księdzu Kardynałowi ten Kościół zachował pewną przestrzeń wolności – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło z Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej, dyrektor polskiego oddziału Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

O tym, jaki wkład ks. kard. Stefan Wyszyński, który w niedzielę zostanie wyniesiony na ołtarze, wniósł w wolność religijną w całej Europie Środkowo-Wschodniej dyskutowano w trakcie konferencji naukowej na UKSW.

Przez Ojca Świętego Jana Pawła II ks. kard. Wyszyński został nazwany Prymasem Tysiąclecia, bo należał do tych, którzy najbardziej zasłużyli się sprawie niepodległości – tłumaczył prof. Wiesław Wysocki, zwracając uwagę na niezwykłą maryjność Prymasa.

– Pod szyldem maryjnym prowadził swój naród. Wykorzystał to jako element twórczy, wewnętrzny, potrafił społeczeństwo zorganizować – akcentował historyk.

Był autentycznym przywódcą, rzecznikiem państwa. Konferencja, która odbyła się na UKSW i kolejne prelekcje potwierdzały, że Prymas był obrońcą wolności; podjął walkę o religię, upominał się, by miała ona należne jej miejsce.

– W przestrzeni nie tylko eklezjalnej, ale także państwowej, społecznej – mówił ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Prymas występował w obronie codziennych, ludzkich spraw – dodał ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

– Dla niego wszystkie sprawy były bardzo ważne. Wszystko to, co składało się na rozwój osoby ludzkiej, co składało się na to, żeby ludzie mogli spokojnie żyć, spokojnie pracować – wskazał ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

Prymas upominał się o tych, o których upominało się niewielu. Także w Watykanie, w obecności Ojca Świętego.

– Poprosił zachodnie organizacje pomocowe, żeby zatroszczyły się o zakony kontemplacyjne, bo siostry w zakonach kontemplacyjnych cierpiały głód, nie miały ubezpieczenia – podkreślił ks. prof. Waldemar Cisło.

W ten sposób – od tej prośby ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – rozpoczęło się wsparcie kierowane przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w stronę sióstr zakonnych.

Przesłanie, jakie po sobie zostawił Prymas Tysiąclecia, obrońcy wolności, obrońcy narodu, jest przesłaniem, które może wyznaczać drogę ludziom świata nauki – mówił wiceminister edukacji i nauki, Wojciech Murdzek.

– Im więcej osób będzie wracało do nauki takich wybitnych postaci jak ksiądz Kardynał, jak Jan Paweł II, to myślę, że będziemy bronić tych najważniejszych dla człowieka wartości – akcentował Wojciech Murdzek.

W trakcie konferencji na UKSW Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej zaprezentowało dwie nowe publikacje. Jedna z nich „Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie” dotyczy właśnie działań podejmowanych przez Prymasa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl