fot. www.rownojkugorze.pl

„Równoj ku Górze” – koncert w Zakopanem ku czci Prymasa Tysiąclecia

10 grudnia w parafii Świętego Krzyża w Zakopanem zostanie zaprezentowane Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze”. Dzieło powstało dla uczczenia osoby bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który do Bachledówki przyjeżdżał na wakacje. Myśl Prymasa Tysiąclecia i góralska nuta dały początek poetyckiemu słowu oraz spotkaniu muzyki klasycznej, współczesnej i ludowej.

Utwór oratorium „Równoj ku Górze” przygotowywany został dla wyjątkowego miejsca na Podhalu, jakim jest Bachledówka. Tam czczona jest Matka Boska Jasnogórska, którą opiekują się ojcowie paulini. Do tego odległego zakątka naszej Ojczyzny w latach 1967-1973 przyjeżdżał na wakacje ks. kard. Stefan Wyszyński. Tu spacerując z ks. abp. Karolem Wojtyłą omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski.

Z tego okresu miejscowi górale zapamiętali szczególnie wspólne wieczornice z Prymasem Tysiąclecia. Dla niego tańczyli i śpiewali, a on odwdzięczał się Słowem Bożym i poświęconą im uwagą. Tu od ponad 50 lat modlą się i służą ojcowie z zakonu św. Pawła Pustelnika. Tu wreszcie, powstaje dom – muzeum poświęcone Osobie bł. Kardynała.

Premiera oratorium „Równoj ku Górze” odbyła się 30 września br. w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Teraz dzieło zostanie zaprezentowane w Zakopanem. Wstęp na koncert jest bezpłatny, jednak wymagana jest rejestracja, której można dokonać [tutaj].

Oratorium będzie miało wyjątkową treść, kompozycję i wykonanie. Autorką tekstów jest Zofia Truty, naoczny świadek obecności prymasa na Bachledówce, poetka regionalna, góralka. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak. Utwór składa się  z 12 pieśni i 10 narracji zainspirowanych nauczaniem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wyjątkowość wydarzenia polegać będzie na dualizmie muzycznym: góralsko-klasycznym. Każdy twór będzie się składał z części podhalańskiej i części klasycznej. Część podhalańską wykonają członkowie zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, grupy śpiewacze, soliści, kapela. Językiem utworu w tej części będzie gwara podhalańska. Wprowadzone zostaną instrumenty regionalne takie jak: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie. Muzyka góralska będzie wierna tradycji. Część klasyczną wykonana orkiestra symfoniczna z chórem.

„Pragniemy, aby Oratorium <<Równoj ku Górze>> było nie tylko artystycznym i kulturalnym wydarzeniem, ale wyrazem naszej odpowiedzialności za pozostawione dziedzictwo przez świętych: Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Pragniemy przekazać je naszym dzieciom i całej Ojczyźnie: <<Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół>>” – wskazują organizatorzy wydarzenia.

pdf plakat

Jan Mrowca/radiomaryja.pl

drukuj