fot. Instytut Prymasowski

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Nauczanie bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego pozwoliło Kościołowi i narodowi polskiemu „przejść przez Morze Czerwone”

W latach 1953-1956 Prymas Tysiąclecia opracowywał wielki program duszpasterski, który pozwolił Kościołowi i narodowi polskiemu „przejść przez Morze Czerwone”. W Prudniku Śląskim, jak wspominał Prymas, po raz pierwszy przyszła mu myśl odnowienia dawnych ślubów lwowskich Jana Kazimierza, które po trzystu latach miałyby spoczywać już nie na barkach króla, ale na barkach całego narodu. Tak powstawały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego i związana z nimi Wielka Nowenna lat 1957-1966 – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

25 września 1953 roku bł. ks. kard. Stefan Wyszyński został zatrzymany przez organy ścigania władz komunistycznych.

– Bł. ks. kard. Stefan Wyszyński mówił, że w czasie swojego uwięzienia (trwającego ponad trzy lata) prosił Boga, aby moment jego uwolnienia przypadł na miesiąc szczególnie dedykowany Matce Bożej. Ta łaska została mu dana. Prymas Tysiąclecia powrócił do swojej warszawskiej rezydencji 28 października 1956 roku. Za kilka dni będziemy obchodzić 65. rocznicę tego wydarzenia – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

– 65 lat temu dobiegał końca ponad trzyletni okres przymusowego odosobnienia Prymasa. Należy przypomnieć, że żądanie jego uwolnienia było jednym z najważniejszych postulatów zrywu robotniczego w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Uwolnienia Prymasa domagali się również kapłani – dodał.

Prof. Grzegorz Kucharczyk powiedział, że podczas internowania Prymas Tysiąclecia opracowywał wielki program duszpasterski, którego owocem były Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego i związana z nimi Wielka Nowenna lat 1957-1966.

– Bł. ks. kard. Stefan Wyszyński troszczył się o zgodę i jedność w narodzie skupionym wokół prawdy chrześcijańskiej. W latach 1953-1956 opracowywał wielki program duszpasterski, który pozwolił Kościołowi i narodowi polskiemu „przejść przez Morze Czerwone”. W Prudniku Śląskim, jak wspominał Prymas, po raz pierwszy przyszła mu myśl odnowienia dawnych ślubów lwowskich Jana Kazimierza, które po trzystu latach miałyby spoczywać już nie na barkach króla, ale na barkach całego narodu. Tak powstawały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego i związana z nimi Wielka Nowenna lat 1957-1966 – zwrócił uwagę felietonista. [czytaj więcej]

Historyk podkreślił, że bł. ks. kard. Stefan Wyszyński przygotował Polaków do wielkiego nauczania św. Jana Pawła II.

– Zwieńczeniem dzieła były obchody milenijne w 1966 roku, gdy miliony Polaków po raz pierwszy w takiej liczbie policzyli siebie wbrew komunistom. W ten sposób do Kościoła i do kulturowego dziedzictwa narodu ochrzczonego bł. ks. kard. Stefan Wyszyński przyprowadzał pokolenie Polaków, które nie pamiętało II Rzeczypospolitej i nie znało smaku niepodległości. Dzięki wielkiemu programowi duszpasterskiemu Prymasa Tysiąclecia Polacy zatęsknili za niepodległością. Właśnie to pokolenie stworzyło kilkanaście lat później wielką „Solidarność”. Ludzie wychowani do katolicyzmu i wolności na szlakach Wielkiej Nowenny oraz obchodów milenijnych przygotowani zostali na wielkie nauczanie św. Jana Pawła II, który w 1979 roku przypominał, że nie da się zrozumieć Polski bez Chrystusa – akcentował prof. Grzegorz Kucharczyk.

Felieton „Spróbuj pomyśleć” z udziałem prof. Grzegorza Kucharczyka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl