fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Prof. K. Czuba: Ks. kard. S. Wyszyński powtarzał: „Po Bogu dla nas największa miłość to Polska”. Od Niego uczyłam się, co to znaczy być dumną z Polski

Ks. kard. Stefan Wyszyński bardzo kochał Polskę, kochając jej ziemię. Mówił, że ziemia jest Świętą Bożą Rodzicielką, a Polska rolnictwem stoi i moglibyśmy być silni rolnictwem. W tej dziedzinie nasz kraj powinien inwestować i możemy być najlepsi w Europie. Nie rozumiałam tego wtedy, bo nie miałam z rolnictwem do czynienia – powiedziała prof. Krystyna Czuba, wykładowca akademicki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, wspominając Prymasa Tysiąclecia.

31 maja 1981 r. miał miejsce pogrzeb ks. kard Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. W okresie II wojny światowej i komunizmu przybliżał Polaków do Boga i dawał nadzieję na wolność. Internowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa napisał formułę Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. [czytaj więcej]

– Ks. kard. Stefan Wyszyński mówił: „Ojczyznę kocham więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla Polski”. Był jedynym biskupem w tych dziejach, który tak mówił. Nam też powtarzał: „Po Bogu dla nas największa miłość to Polska. Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie i narodowej kulturze”. Prymas tak nas uczył, tak nas napominał i taki zostawił nam testament. (…) Od Niego uczyłam się, co to znaczy być dumną z Polski – zaznaczyła prof. Krystyna Czuba z Instytutu Prymasowskiego.

– Ks. kard. Stefan Wyszyński bardzo kochał Polskę, kochając jej ziemię. Mówił, że ziemia jest Świętą Bożą Rodzicielką, a Polska rolnictwem stoi i moglibyśmy być silni rolnictwem. W tej dziedzinie nasz kraj powinien inwestować i możemy być najlepsi w Europie. Nie rozumiałam tego wtedy, bo nie miałam z rolnictwem do czynienia – dodała.

Wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zwróciła także uwagę na to, że „Prymas troszczył się o historię Polski i jej zabytki”.

– Był budowniczym trzech katedr. Wspierał budowę Zamku Królewskiego w Warszawie, dlatego że był on symbolem powagi państwa, jego wielkości. Był też zainteresowany pracami nad katalogiem zabytków w Polsce. Mówię o historii, bo ona jest najważniejsza. Jak my ją uczcimy, zapiszemy i wspomnimy, taka będzie Polska – tak mówił ks. kard. Stefan Wyszyński – powiedziała prof. Krystyna Czuba.

Cała rozmowa z prof. Krystyną Czubą z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl