KEP podsumowała rok 2017

2017 rok upłynął pod znakiem maryjnym; pokazał także wielką wrażliwość Polaków na potrzebujących – mówi ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Koniec roku to czas podsumowań. Ks. profesor przypomina, że w 2017 r. przypadły trzy ważne rocznice związane z Maryją: 100-lecie objawień w Fatimie, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie oraz 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Księża biskupi ponowili także Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

W kończącym się roku ważnym momentem była również inicjatywa modlitewna świeckich „Różaniec do granic”, podczas której miliony wiernych modliły się o pokój.

Rzecznik KEP podkreślił, że w 2017 r. kontynuowane było dzieło pomocy ofiarom działań wojennych, m.in. na Bliskim Wschodzie. Pomoc płynęła także do poszkodowanych w nawałnicach.

– Trzeba podkreślić również zaangażowanie katolików w Polsce w pomoc najbardziej potrzebujących – szczególnie ofiarom działań wojennych i uchodźcom, m.in. na Bliskim Wschodzi. Programem Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” objętych zostało około 9 tys. syryjskich rodzin na łączną sumę ponad 30 mln zł. Polacy okazali się bardzo zaangażowani również w pomoc charytatywną na rzecz ofiar nawałnic. Caritas Polska zebrała do tej pory ponad 7 mln zł na ten cel – poinformował ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Wśród ważnych wydarzeń rzecznik KEP wymienił także zmiany na czele pięciu diecezji. W Krakowie odbył się ingres ks. abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu, metropolię łódzką objął ks. abp Grzegorz Ryś, a białostocką ks. abp Tadeusz Wojda. Na czele diecezji warszawsko-praskiej stanął ks. bp Romuald Kamiński, a toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel.

Na koniec roku Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, co zakończyło I etap procesu beatyfikacyjnego.

RIRM

drukuj