fot. twitter.com/Kombatanci

40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia

40 lat temu, 28 maja 1981 roku, zmarł Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński. W okresie II wojny światowej i komunizmu przybliżał Polaków do Boga i dawał nadzieję na wolność. Internowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa napisał formułę Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.

Mija 40. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Przed jego grobem wieńce złożył m.in. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ks. kard. Stefan Wyszyński był kapelanem i żołnierzem Armii Krajowej, a także przewodnikiem duchowym Polski w trudnym czasie zniewolenia komunistycznego. Służby bezpieczeństwa Polski Ludowej pomimo prześladowań nie złamały jego wiary.

– On był prawdziwym przywódcą narodu polskiego w jego trudnej drodze do wolności. Dawał wiarę, nadzieję i miłość – miłość do Boga i Rzeczpospolitej Polskiej – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

W trakcie internowania w Prudniku i Komańczy ksiądz kardynał napisał Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Odczytał je w 1956 r. na Jasnej Górze w obecności ok. miliona pielgrzymów. Czterokrotnie uczestniczył w konklawe. Chory na nowotwór ostatnie dni życia spędził pod troskliwą opieką m.in. kardiologa Marka Kosmickiego.

– Były stworzone warunki intensywnej terapii kardiologicznej: był monitor, pielęgniarka i trzech lekarzy, którzy dyżurowali przy księdzu Prymasie – mówił dr Marek Kosmicki.

Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego łączyła głęboka przyjaźń z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Na dwa tygodnie przed śmiercią księdza kardynała doszło do zamachu na Papieża.

– Kiedy się o tym dowiedział, aż się skurczył. Mówił: „Zawsze się tego bałem, on tak odważnie szedł do ludzi” – wspominała Anna Rastawicka, wieloletnia pracownica sekretariatu Prymasa Tysiąclecia.

Pogrzeb Sługi Bożego zgromadził w Warszawie ok. pół miliona osób.

– W pogrzebie uczestniczyły delegacje 17 episkopatów z zagranicy, 14 kardynałów, m.in. ks. kard. Ratzinger – podkreślała Anna Rastawicka.

Ceremonię pogrzebową Prymasa Tysiąclecia uwiecznił, jeszcze jako fotograf tygodnika „Solidarność”, senator Jan Maria Jackowski. Wystawę zobaczyć można na Krakowskim Przedmieściu.

– To jest wybór części zdjęć oddających niezwykłą atmosferę królewskiego pogrzebu, ponieważ cały naród żegnał Prymasa, którego Pan Bóg daje Polsce raz na tysiąc lat – to było nawiązanie do słów św. Jana Pawła II – zaznaczył Jan Maria Jackowski.

https://twitter.com/PolskiSenat/status/1398159601988558848

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września. Planowana była na wcześniejszy termin, ale z powodu pandemii została przełożona.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl