ZHP stworzyło animację o błogosławionym ks. kard. Stefanie Wyszyńskim

Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej stworzyli animację o błogosławionym księdzu kardynale Stefanie Wyszyńskim. Kilkuminutowy film, który powstał z myślą o najmłodszych widzach, prezentuje postać Prymasa Polski w służbie Ojczyźnie i Kościołowi, a także w ujęciu jego zaangażowania i członkostwa w polskim ruchu harcerskim.

Kilkuminutowa animacja to efekt trwającego w roku 2021 projektu „Harcmistrz Wyszyński”. Harcerze z ZHR chcieli w ten sposób ukazać społeczeństwu postać błogosławionego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego nie tylko od tej najbardziej znanej strony duchowego przywódcy polskiego Kościoła w trakcie PRL, ale również w ujęciu jego służby w harcerskim mundurze i współpracy z ruchem skautowym.

Błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński od najmłodszych lat należał do drużyn harcerskich, w których szkolił się z podstawowych umiejętności skautowych, jak terenoznawstwo czy pierwsza pomoc. To właśnie podczas jednych z podchodów ks. kard. Stefan Wyszyński oraz inni harcerze zostali skazani przez Niemców na karę chłosty. Ksiądz Prymas wspominając kilkakrotnie o niej podczas spotkań z  harcerzami mówił, że były to ,,pierwsze cierpienia dla Ojczyzny, a  może nawet pasowanie na rycerza”. Doświadczenia wyniesione z ruchu skautowego ukształtowały charakter błogosławionego ks. kard.  Stefana Wyszyńskiego i jego gotowość do dalszej służby Ojczyźnie.

Film powstał z myślą o najmłodszych widzach. W trakcie kilku minut projekcji poznajemy podstawowe fakty i wiedzę o życiu błogosławionego księdza Prymasa, a także dowiadujemy się o jego współpracy z ruchem harcerskim i członkostwie za najmłodszych lat. Produkcja przygotowana w atrakcyjnej wizualnie formie, z narracją lektora, uzupełniona zdjęciami z epoki, stanowi doskonałą propozycję na wspólny seans rodzinny, jak również fragment katechezy czy kazania dla najmłodszych.

Animacja powstała we współpracy z Fundacją Lotto im. H. Konopackiej, w ramach programu grantowego „Patroni Roku”.

hm. Łukasz Tadyszak HR/ Okręg Wielkopolski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl