fot. Państwowa Straż Pożarna

35-letnia kobieta kolejną ofiarą zatrucia czadem

35-letnia kobieta z podrzeszowskiej miejscowości to kolejna ofiara tlenku węgla. Podkarpacka Straż Pożarna poinformowała, że kobieta najprawdopodobniej zatruła się czadem w łazience, w której zainstalowany był piecyk gazowy.

Od początku sezonu grzewczego śmierć w wyniku zatrucia czadem poniosło już 27 osób. W całym kraju od października ubiegłego roku strażacy odnotowali łącznie 1451 zdarzeń z tlenkiem węgla. Rannych zostało 609 osób.

Rzecznik prasowy podkarpackiej straży pożarnej, bryg. Marcin Betleja, przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa, które często mogą uratować życie.

– Należy przeprowadzić kontrole techniczne, w tym sprawdzenie szczelności przewodów kominowych oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza. Powinniśmy użytkować sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania. Nie wolno zaklejać i zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych. Systematycznie trzeba sprawdzać ciąg powietrza np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki wentylacyjnej. Pamiętajmy o tym, aby często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się spalanie, a najlepiej jest zapewnić chociaż minimalne rozszczelnienie okien – powiedział bryg. Marcin Betleja.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. Powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa, a nawet śmierć.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl