fot. Agnieszka Borysewicz

Zimno? To nie przeszkadza, aby się szkolić

Instruktorzy z kompanii szkolnej 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili pierwsze w tym roku szkolenie z kadetami z oddziału przygotowania wojskowego z Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie.

fot. Agnieszka Borysewicz

Miejscem szkolenia był pas ćwiczeń taktycznych, na którym na co dzień szkolą się żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. Tym razem swoją wiedzę, umiejętności i sprawność podnosili tutaj kadeci z klasy wojskowej, działającej przy Zespole Szkół Budowlanych. Zajęcia obejmowały zagadnienia z zakresu taktyki.

fot. Agnieszka Borysewicz

– Przećwiczyliśmy znaki dowodzenia, marsz ubezpieczony, zrywanie kontaktu, maskowaliśmy się i ewakuowaliśmy rannego z pola walki. Użyte zostały także środki pozoracji, które wywarły na nas ogromne wrażenie. Było świetnie i już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć – mówią kadet Karolina Krzemińska i mł. kadet Julia Dydo.

fot. Agnieszka Borysewicz

Odpowiedzialnymi za prawidłowy przebieg szkolenia byli instruktorzy z Wojsk Obrony Terytorialnej i Agnieszka Borysewicz, opiekunka klasy wojskowej.

–  To już kolejne zajęcia, które zrealizowaliśmy z klasami mundurowymi w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie. Była to bardzo dobra okazja, aby kadeci przećwiczyli umiejętności i wiedzę, które poznają w teorii w szkole. To także dobra okazja, aby podkreślić bardzo duże zaangażowanie kadetów, jak i instruktorów, którzy prowadzili zajęcia – mówi ppor. Rafał Kocyba z kompanii szkolnej.

fot. Agnieszka Borysewicz

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej w Olsztynie i Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie współpracują ze sobą od 10 czerwca 2018 roku. Wówczas podpisano porozumienie o współpracy, którego celem jest wychowanie patriotyczne i edukacja proobronna młodzieży, integrowanie środowiska żołnierskiego i młodzieży szkolnej, a także pozyskiwanie kandydatów z powiatu braniewskiego do służby wojskowej w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie. Warto zaznaczyć, że niektórzy z uczniów Zespołu Szkół Budowlanych są już żołnierzami 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, zaś kolejni dołączą do nich niebawem po ukończeniu 16-dniowego szkolenia w ramach akcji „Ferie w mundurze”.

Wojciech Andrearczyk

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl