Prześladowani i zapomniani? PKWP opublikowało raport dot. chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2020-2022

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprezentowało dziś na Jasnej Górze raport dotyczący chrześcijan prześladowanych za wiarę w latach 2020-2022. Z dokumentu wynika, że prześladowania chrześcijan na całym świecie nasilają się głównie za sprawą dżihadystów i nacjonalistów.

Raport „Prześladowani i zapomniani?” po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w Gmachu Parlamentu (Pałac Westminster) w Londynie w Wielkiej Brytanii 16 listopada 2022 r., na rozpoczęcie międzynarodowej kampanii Red Week (Czerwony Tydzień). Dziś polska sekcja PKWP zaprezentowała raport na Jasnej Górze.

Raport „Prześladowani i zapomniani?” stwierdza, że w 75 proc. z 24 krajów, które zostały objęte badaniami, wierni doznali większego ucisku lub prześladowania niż w latach wcześniejszych.

W Afryce nastąpił gwałtowny wzrost przemocy o charakterze ludobójczym ze strony dżihadystów i innych bojowników – w okresie od stycznia 2021 r. do czerwca 2022 r. zamordowano ponad 7 600 nigeryjskich chrześcijan. W maju 2022 r. ukazało się wideo pokazujące 20 nigeryjskich chrześcijan poddanych egzekucji przez islamską grupę terrorystyczną Boko Haram/ISWAP.

W Azji państwowy autorytaryzm doprowadził do pogorszenia ucisku, który według ustaleń raportu „Prześladowani i zapomniani?” był najgorszy w Korei Północnej, gdzie wierzenia i praktyki religijne są rutynowo i systematycznie represjonowane. Przyczyną wzrostu przemocy wobec chrześcijan w tym regionie był nacjonalizm religijny. Grupy nacjonalistyczne Hindutva i buddyzmu syngaleskiego działają odpowiednio w Indiach i na Sri Lance. Dochodziło do aresztowań wiernych i przerywania nabożeństw przez władze.

W Indiach w okresie od stycznia 2021 r. do początku czerwca 2022 r. odnotowano 710 przypadków przemocy wymierzonej w chrześcijan, która była napędzana częściowo przez ekstremizm polityczny. Gdy prawicowy hinduski przywódca religijny Swami Parmatmanand wzywał podczas masowego wiecu w Chhattisgarh w październiku 2021 r do zabijania chrześcijan, członkowie rządzącej Bharatiya Janata Party (BJP) bili brawo.

Jeśli chodzi o Bliski Wschód, raport pokazuje, że kryzys migracyjny w tym rejonie zagraża przetrwaniu niektórych najstarszych wspólnot chrześcijańskich na świecie. W Syrii liczba chrześcijan spadła z 10 procent populacji do mniej niż 2 procent – z 1,5 miliona tuż przed rozpoczęciem wojny do około 300 tys. dzisiaj. W Iraku tempo exodusu jest nieco wolniejsze – społeczność, która przed inwazją Daesh (ISIS) w 2014 roku liczyła około 300 tys., zmniejszyła się do wiosny 2022 roku o połowę, licząc obecnie około 150 tysięcy.

Raport „Prześladowani i zapomniani?” stwierdza również, że w krajach tak różnych jak Egipt i Pakistan, chrześcijańskie dziewczęta są regularnie porywane i gwałcone.

Publikacja zawiera informacje pochodzące z PKWP i innych lokalnych źródeł, przedstawia świadectwa z pierwszej ręki, zestawienia zdarzeń, studia przypadków i analizy poszczególnych krajów pokazujące, w jakim stopniu chrześcijanie są celem ataków na całym świecie. Sprawozdanie to stanowi uzupełnienie raportu Wolność Religijna na Świecie. Raport „Prześladowani i zapomniani?” przygotowany został przez biuro krajowe PKWP w Wielkiej Brytanii (ACN UK). Ukazuje się co dwa lata i w sposób szczególny odnosi się do światowej sytuacji prześladowanych chrześcijan.

ACN PF_ 2022 PL

PKWP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl