fot. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Perszon o sposobach ewangelizacji bł. ks. kard. S. Wyszyńskiego: Ten program w tamtych latach przyniósł fantastyczne owoce

Bł. ks. kard. Stefan Wyszyński przygotowywał wielkie programy umocnienia Kościoła katolickiego. Pamiętajmy, że wtedy, przy niecałych 30 mln Polaków prawie wszyscy identyfikowali się z Kościołem katolickim, a więc przygotowywał właściwie program odrodzenia narodu polskiego – mówił ks. prof. Jan Perszon, teolog, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, w pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

28 maja został ustanowiony wspomnieniem liturgicznym bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku przeżywaliśmy je po raz pierwszy. 

Z tej okazji ks. prof. Jan Perszon wyjaśnił, jakie znaczenie dla Kościoła i Polski miała posługa Prymasa Tysiąclecia. Zwrócił szczególną uwagę na „Zapiski więzienne”, które warto wykorzystać w codziennej modlitwie jako pomoc do medytacji.

– Zapisane tam krótkie uwagi, przemyślenia są kapitalne: od pragnienia męczeństwa przez świadomość, że człowiek Chrystusowy jest zawsze wolny także wtedy, kiedy jest internowany czy uwięziony i nie wie, co z nim jutro zrobią, przez chorowanie, które odbywało się w czasie jego trzyletniego uwięzienia aż po świadomość, że kolor szat kardynalskich oznacza krew i wspólnotę z Chrystusem Ukrzyżowanym. W zasadzie jak się to rozważa, jak się to czyta nie w sensie poznawczym, intelektualnym, ale duchowym, to jest to ogromna pomoc – wskazał teolog.

Jak zaznaczył rozmówca Radia Maryja, trzyletnie uwięzienie Prymasa Tysiąclecia było czasem niezwykle owocnym, jeśli chodzi o plan odnowy narodu polskiego.

– Jak się czyta zapiski więzienne, to wychodzi na to, że te trzy lata to jest wielki czas łaski, że właściwie on tam dopiero mógł pewne rzeczy przygotować, przemyśleć. Modlił się bardzo wiele i przygotowywał programy, mając nadzieję, że ktoś będzie je realizował; wielkie programy umocnienia Kościoła katolickiego. Pamiętajmy, że wtedy, przy niecałych 30 mln Polaków prawie wszyscy byli ochrzczeni, identyfikowali się z Kościołem katolickim, a więc przygotowywał właściwie program odrodzenia narodu polskiego – akcentował kapłan.

Jednym z tego rodzaju programów była dziewięcioletnia nowenna przed tysięczną rocznicą Chrztu Polski. Ks. prof. Jan Perszon dodał, że bł. ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu zarzucano, iż jego metody ewangelizacyjne były zbyt „ludowe”, kierowane głównie do prostych ludzi. Przyniosły jednak dobre owoce.

– On adresował swoje programy (które Kościół w Polsce realizował szczęśliwie i ze wspaniałymi owocami) nie tylko do jakichś elit, ale przede wszystkim do tzw. zwykłego człowieka. A więc to była preferencja na rzecz ludzi prostej, zwykłej, tradycyjnej wiary. Ten program w tamtych latach przyniósł fantastyczne owoce – wskazał teolog.

Owocami tymi były m.in. Ruch Światło-Życie czy „Solidarność”.

Całość rozmowy z ks. prof. Janem Perszonem jest dostępna [tutaj]

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl