PAP/Andrzej Lange

Beatyfikacja zaproszeniem do odrodzenia wiary

Beatyfikacja to wyjątkowe wydarzenie dla Kościoła w Polsce. Niesie przesłanie, by odrodzić w sobie wiarę – mówił w niedzielę ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wielu wiernym towarzyszyło wzruszenie, zwłaszcza tym, na których życie Prymas Tysiąclecia i Matka Czacka wywarli ogromny wpływ.

Grób bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w warszawskiej archikatedrze stał się w niedzielę miejscem wielu pielgrzymek i wyjątkowych spotkań. Wieniec w tym miejscu w dniu beatyfikacji złożył prezydent Andrzej Duda. Mówił o zasługach Prymasa Tysiąclecia i podkreślał, że ks. kard. Stefan Wyszyński dawał świadectwo, jacy jesteśmy my jako Polacy.

– Dawał także sygnał, daleko za naszą wschodnią granicą, że Polacy się nie ugną, będą sobą i pozostaną przy swoich korzeniach, tradycji i swojej wierze do samego końca – powiedział prezydent RP.

Siostra Paulina – która brała udział w Mszy św. beatyfikacyjnej – odwiedzała wiele razy grób ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Będąc w katedrze przy sarkofagu, często się modliłam za jego wstawiennictwem – poinformowała s. Paulina.

Drugim miejscem, od niedzieli równie szczególnym na mapie polskich świętych i błogosławionych, będzie grób Matki Elżbiety Czackiej. W imieniu prezydenta kwiaty w Laskach, w kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej, złożył Wojciech Kolarski, prezydencki minister.

Wielu wiernych nie kryło w niedzielę wzruszenia, a zwłaszcza ci, którzy osobiście spotkali bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

– W 1966 roku w Gnieźnie podczas Tysiąclecia Chrztu Polski miałam okazję tam być i spotkać się z Prymasem Polski – powiedziała uczestniczka Mszy św.

W panu Zbigniewie, który w latach 60. był ministrantem, wspomnienie spotkania z ks. Kardynałem jest żywe do dzisiaj.

– Podczas wizyty ks. kard. Wyszyńskiego na Saskiej Kępie otrzymałem od niego obrazek, który wisi u nas na ścianie z osobistą dedykacją. Czułem potrzebę być tu dziś – wyjaśnił pan Zbigniew.

Taką potrzebę czuła też s. Andrea Bobola ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Rycerstwa Niepokalanej. To Prymas wpłynął na najważniejszy wybór, jakiego dokonała.

– Wiele jego myśli – a także serce w stosunku do młodzieży – tak mnie ujęło, że myślałam coraz bardziej o powołaniu zakonnym – powiedziała s. Andrea Bobola.

Państwo Ewa i Ryszard małżeństwem są od 40 lat. W roku ich ślubu Prymas Tysiąclecia odszedł do Pana. Na 40. rocznicę został wyniesiony na ołtarze.

– Dla mnie jest to ważne i sygnał, że razem z księdzem kardynałem Stefanem Wyszyńskim mamy dalej iść w życie – oceniła pani Ewa.

Beatyfikacja niesie ze sobą przesłanie dla całego Kościoła i każdego z nas.

– Pierwszym i podstawowym punktem jest odrodzenie wiary, bo właściwie od odrodzenia wiary bierze się inne spojrzenie na rzeczywistość, biorą się siły, które przekraczają nasze własne siły – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Dla pani Martyny, która była w niedzielę w Warszawie, świadectwo dwojga nowych błogosławionych to zaproszenie, by być bliżej Boga.

– To zaproszenie, żeby po prostu nieść prawdziwą miłość i wiarę do ludzi, i nikogo nie skreślać – wyjaśniła pani Martyna.

Dla Kamili już sama beatyfikacja była wyjątkowym przeżyciem.

– Nigdy nie byłam na beatyfikacji. To pierwszy raz. Myślę, że to dla nas duchowe wsparcie. Możemy to przeżywać mocniej, bo jesteśmy tutaj – poinformowała Kamila.

Dla Agaty odkryciem była postać Matki Czackiej. Teraz liczy, że przez beatyfikację niewidoma Matka stanie się wyjątkowa i bliska, także jej rówieśnikom.

– Dzięki temu też i młodzi poznają, kim była, a była fantastyczną kobietą – oceniła Agata.

Matka Elżbieta Czacka była ściśle związana z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim, którego wierni mogą odkryć na nowo. Służy temu produkcja pt. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Jej reżyser Tadeusz Syka mówił, że film odkrywa nieznane dotąd karty z historii Prymasa.

– W trakcie Powstania Warszawskiego był kapelanem Armii Krajowej, w stopniu porucznika, był również kapelanem tajnego szpitala powstańczego w Puszczy Kampinoskiej – wyjaśnił reżyser.

Premiera filmu 17 września 2021 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl