Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego

Nad aktualnością przesłania ks. kard. Stefana Wyszyńskiego debatowali dziś uczestnicy konferencji, która odbyła się w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W dyskusji brał udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przesłanie, jakie pozostawił nam Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński, jest wciąż aktualne – podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski otwierając konferencję poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Przypomniał on słowa Sługi Bożego na temat ochrony ludzkiego życia od poczęcia.

– Mówił w 1975 roku: Matka ma prawo do swego ciała, ale nie ma prawa do poczętego dziecięcia, bo ono jest własnością Boga i własnością narodu. Jeżeli najbardziej niewinne i bezbronne dziecko nie może czuć się bezpiecznie w jakimś społeczeństwie, wówczas już nikt bezpiecznie w nim czuć się nie może – akcentował ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Te słowa nabierają dziś jeszcze większego znaczenia, kiedy na ulice polskich miast wychodzą zwolennicy tzw. aborcji. Protestują po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja sędziów to dopełnienie nauczania ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który był prekursorem ochrony praw ludzkich – zaznaczył rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

– Mamy dopełnienie, zaktualizowanie przesłania kard. Stefana Wyszyńskiego. Szkoda, że tak późno, ale cieszyć się należy, że przed beatyfikacją – podkreślił Mikołaj Pawlak. 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w swoim wystąpieniu nawiązał do wypowiedzi ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który podkreślał, że wykształcenie człowieka można osiągnąć tylko poprzez szukanie prawdy.

Jeśli celem nauki nie jest przekazywanie prawdy, to nauka nie jest nauką, a hołdowaniem głupocie. I to hołdowanie głupocie widzimy dzisiaj na wielu uczelniach, niestety tylko dlatego, że wyrzuca się kryterium prawdy jako cel, do którego nauka ma zmierzać – wskazał minister Przemysław Czarnek. 

Minister podkreślił, że przesłanie ks. kard. Wyszyńskiego, stawiające prawdę za cel nauczania, powinno stać na pierwszym planie w każdym z uniwersytetów.

TV Trwam News

drukuj