fot. Instytut Prymasowski

Patron dnia: bł. ks. kard. Stefan Wyszyński

28 maja obchodzimy w Kościele w Polsce wspomnienie liturgiczne bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia przypada także 43. rocznica jego śmierci. Jest to szczególny dzień naszej narodowej wdzięczności za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która odbyła się 12 września 2021 r. w Warszawie.

– We wspomnienie bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego przez cały dzień serdecznie zapraszamy do archikatedry św. Jana w Warszawie, do odwiedzenia i modlitwy przy krypcie Prymasa Tysiąclecia. Będzie można się pomodlić i zapalić świecę oraz złożyć intencje, o które będziemy prosić za jego stawiennictwem – mówi „Naszemu Dziennikowi” ks. prał. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej.

Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Agostino Casaroli, odbyły się 31 maja. Trumna z ciałem Prymasa została umieszczona na kamiennym sarkofagu w podziemiach archikatedry warszawskiej. W 1986 r. została przeniesiona do poświęconej mu kaplicy w nawie świątyni. Od tej pory wierni pielgrzymują do jego grobu, modlą się przy nim w intencji Kościoła i Polski.

– Każdego 28. dnia miesiąca modlimy się w intencji rychłej kanonizacji, z cichą nadzieją w sercu, że Pan Bóg wysłucha naszych modlitw i nie będziemy tak długo czekać na kanonizację, jak czekaliśmy na beatyfikację – akcentuje ks. prał. Bogdan Bartołd.

Kanonizacja Prymasa Polski potrzebna jest naszej Ojczyźnie. W czasie gdy w naszym kraju nasila się demoralizacja, Kościół jest atakowany, a zamach na życie ludzkie próbuje być usankcjonowany prawnie przez koalicję rządzącą, nauka Prymasa Polski musi być poważnie przez nas potraktowana. Czas powrócić do Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego i ABC społecznej krucjaty miłości. Czas zacząć żyć tak, jak wymaga tego od nas wiara i jak swoim życiem pokazał nam ks. kard. Stefan Wyszyński.

***

ABC Społecznej Krucjaty Miłości

  1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata (siostrę).
  2. Myśl dobrze o wszystkich – nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego.
  3. Mów zawsze życzliwie o drugich – nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi.
  4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości. Nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspokajaj i okazuj dobroć.
  5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
  6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie tak czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co Ty jesteś winien innym.
  7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie spiesz z pociechą, radą, pomocą, sercem.
  8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.
  9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
  10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.

Krzysztof Gajkowski/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl