By image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia. - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22472494

W tym roku przypada 66. rocznica uwięzienia w Stoczku Warmińskim ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

W tym roku mija 66. rocznica uwięzienia w klasztorze w Stoczku Warmińskim ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W czerwcu w Warszawie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne Prymasa Tysiąclecia. Dziękczynne uroczystości diecezjalne z tej okazji zaplanowano w sierpniu w stoczkowskim klasztorze.

Jak poinformował rzecznik kurii archidiecezji warmińskiej w Olsztynie ks. Marcin Sawicki, uroczystości w Stoczku odbędą się 30 sierpnia. Mszy św. przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

„Stoczek Warmiński jest związany z postacią prymasa Wyszyńskiego, ponieważ w tutejszym klasztorze był internowany od października 1953 roku przez rok. Kardynał Wyszyński to pasterz, który z całkowitym oddaniem służył Kościołowi, a także powierzonemu ludowi, niestrudzenie bronił Kościoła przed niebezpieczeństwami, które zagrażały mu ze strony władz komunistycznych – wskazał ks. Marcin Sawicki.

Wyjaśnił, że sierpniowe uroczystości w Stoczku zostały wpisane do kalendarium wydarzeń kościelnych Konferencji Episkopatu Polski.

„Zapraszamy wszystkich wiernych nie tylko z naszej diecezji, ale z całego kraju” – dodał.

Wskazał, że „Stoczek Warmiński był miejscem, gdzie więziony prymas dokonał aktu zawierzenia Maryi, wydarzenia ważnego dla maryjnej pobożności prymasa i dla dalszego kształtowania się maryjnej drogi duszpasterstwa Kościoła w Polsce”. Stało się to 8 grudnia 1953 roku.

Stoczek Warmiński jest położony koło Lidzbarka Warmińskiego i każdego roku jest odwiedzany przez tysiące pielgrzymów.

„Mamy nadzieję, że ten rok i beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego przyczyni się do tego, że Stoczek stanie się ważnym punktem na mapie pielgrzymek Archidiecezji Warmińskiej, obok Gietrzwałdu oraz Świętej Lipki” – mówił kapłan.

W miejscu uwięzienia prymasa w Stoczku znajduje się izba pamięci. W pokojach odtworzono wyposażenie z czasów pobytu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Oprócz mebli znajduje się tu oryginalne wyposażenie ówczesnej celi prymasa. W tych pomieszczeniach są mini ekspozycja fotografii oraz teksty i rękopis wykazu książek, o które prosił nadzorców więziennych. Na ściance nad biurkiem orzechowym widoczny jest tekst porządku dziennego trybu życia w Stoczku oraz fragment wypowiedzi przed uwięzieniem ze słynnym cytatem: „Kocham Ojczyznę więcej od własnego serca i wszystko, co czynię dla Kościoła czynię dla Niej – Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że Prymas zdradził sprawę bożą – nie wierzcie. Nigdy nie zdradziłem i nie zdradzę sprawy Kościoła”.

W sypialni prymasa zachowało się stare drewniane łóżko pokryte ciemną kapą, nocna szafka, żelazna umywalka z miednicą oraz dzban na wodę. Nad łóżkiem obraz Matki Bożej Częstochowskiej i krzyż z suchych gałęzi. W rogu przy oknie stary fotel wyściełany bladoróżową tkaniną, na którym siadał uwięziony ks. prymas. Obok na tablicach dwa jakże ważne teksty: akt osobistego oddania się Matce Bożej i List do ojca pisany w sobotę 17 października 1953 roku. Eksponowany jest także cenny rękopis Aktu osobistego oddania się Matce Bożej oraz zdjęcia z 8 grudnia 1953 roku.

Prymas przebywał w Stoczku blisko rok. 6 października 1954 roku został przewieziony do Prudnika Śląskiego, a potem do Komańczy. Uwolniono go 28 października 1956 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl