Coraz bliżej beatyfikacji ks. kard. Wyszyńskiego

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zbiera się dziś komisja księży kardynałów i biskupów, która ma zatwierdzić dekret o cudzie przypisywanym za wstawiennictwem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. To kluczowe wydarzenie na drodze do jego zbliżającej się beatyfikacji.

W styczniu komisja lekarzy w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu uzdrowienia za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. Potem dekret zatwierdziła komisja teologów. Chodzi o niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie 19-latki, która zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Miało to miejsce około 30 lat temu. Wtedy grupa sióstr zakonnych oraz innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i uznano je za trwałe.

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się postępowanie kanoniczne. Zostało zakończone w grudniu 2017 roku wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża. W dekrecie tym podkreślono m.in., że prymas z innymi biskupami „starał się bronić praw Kościoła pogwałconych przez rząd komunistyczny”. Dziś komisja księży kardynałów i biskupów ma zatwierdzić dekret o cudzie przypisywanym wstawiennictwu księdza Kardynała. Następnie zatwierdzony dekret zostanie przedstawiony papieżowi Franciszkowi do podpisu. Potem pozostanie już tylko wyznaczenie daty beatyfikacji zmarłego w 1981 roku w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Prymasa Tysiąclecia.

TV Trwam News

drukuj