fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało dziewięć osób podejrzewanych o zmowy przetargowe w kilku gminach

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziewięć osób podejrzewanych o zmowy przetargowe. Mieli doprowadzać do niekorzystnego rozporządzenia finansami kilku gmin w Polsce.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził dziś, że funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA dokonali zatrzymań dziewięciu osób.

Zorganizowana grupa przestępcza składająca się z szefów kilku firm oferowała gminom uzyskanie pomocy unijnej w zamian za wygranie przetargu” – powiedział Temistokles Brodowski.

Oferowali szkolenia dla szkół i przedszkoli, m.in. gminom Panki i Herby (Śląskie) oraz Opatów (Świętokrzyskie) i narazili je na straty do 3 mln zł” – dodał.

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych, zabezpieczyli też dokumentację, nośniki danych i kopie elektroniczne materiałów” – podkreślił Temistokles Brodowski.

Temistokles Brodowski zaznaczył, że śledztwo CBA prowadzone jest wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Katowicach i tam trafią osoby zatrzymane. Mają one usłyszeć zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa, fałszowania dokumentów i działania na szkodę jednostek samorządowych.

Sprawa ma wiele wątków i rozwija się. Nie wykluczamy kolejnych zatrzymań” – zapowiedział Temistokles Brodowski.

PAP

drukuj