fot. PAP/Wojciech Pacewicz

ZUS rozpoczyna rozpatrywanie wniosków o wypłatę 500 plus dla niesamodzielnych

ZUS rozpoczyna dziś rozpatrywanie wniosków o wypłatę świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych. Związane jest to z wejściem w życie ustawy o tym dodatku.

O świadczenie mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Z kolei suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie może przekraczać 1600 zł. Po przekroczeniu tej kwoty będzie obowiązywała zasada „złotówka za złotówkę”.

Warunkiem do otrzymania świadczenia jest także złożenie orzeczenia lekarskiego o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które go nie mają zostaną skierowane na badania przez ZUS.

Zakład już od września przyjmuje wnioski w tej sprawie. Do tej pory wpłynęło ich ok. 170 tys. Dziś zapadną już pierwsze decyzje – mówi rzecznik ZUS-u Wojciech Andrusiewicz.

To orzeczenie jest niezwykle istotne. Jeżeli go nie mamy, ZUS skieruje nas na badanie. Dochód nie może przekroczyć 1600 zł. Pamiętajmy, jeżeli ktoś dysponuje dochodem do 1100 zł, to otrzymuje świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, otrzymujemy złotówkę za złotówkę. Czyli jeżeli o 1 zł przekraczamy limit 1100 zł, o tę złotówkę mniej otrzymamy świadczenie – informuje Wojciech Andrusiewicz.

ZUS zwraca uwagę, aby osoby składające wnioski pamiętały o pozostawieniu numeru kontaktowego. Ma to usprawnić cały proces i przyspieszyć wydanie decyzji.

Z szacunków Zakładu wynika, że do marca przyszłego roku wnioski o świadczenie może złożyć ok. 850 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl