fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. Uścińska: ZUS jest na wysokim etapie przygotowań do wejścia w życie ustawy „Mama 4 plus”

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź rozmowy w jednym z punktów ZUS, by mieć 100 proc. pewność tego, czy świadczenie „Mama 4 plus” jest nam należne. Pod tym względem jesteśmy na bardzo wysokim etapie przygotowań – powiedziała w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o tzw. emeryturach matczynych. Każda matka, która wychowała co najmniej czwórkę dzieci, nabędzie prawo do najniższej emerytury. Ustawa wprowadzająca świadczenie „Mama 4 plus” wejdzie w życie 1 marca. Jak powiedziała prof. Gertruda Uścińska, „przewidujemy, że na podstawie tego projektu ustawy – a potem już samej ustawy – będzie mogło skorzystać ok. 65 tys. osób”.

– Ta grupa 65 tys. osób nie ma prawa do minimalnej emerytury. Po zmianach tego świadczenia skorzysta też ponad 20 tys. emerytek, których świadczenia są niższe od najniższej emerytury. Ta od 1 marca będzie wynosiła 1100 zł – wskazała prezes ZUS.

Jak dodała, świadczenie w ramach tzw. matczynych emerytur w niektórych przypadkach będzie również przysługiwać ojcom.

– Chodzi o ojców, którzy wychowali co najmniej 4 dzieci. Taka możliwość jest przewidziana w przypadku śmierci lub porzucenia matki lub zaprzestania ich wychowywania. Chodzi zarówno o dzieci własne, jak i przysposobione – zwróciła uwagę gość Radia Maryja.

To świadczenie ma na celu zapewnienie niezbędnych środków utrzymania zwłaszcza w sytuacjach, kiedy są one niższe niż minimalne emerytury albo w ogóle nie ma takiego świadczenia – powiedziała prof. Uścińska.

Prezes ZUS wskazała, gdzie mogą udać się osoby, które chciałyby poznać szczegółowe informacje dotyczące nowego rządowego programu.

– Nasze sale obsługi klientów, nasi doradcy emerytalni będą wyposażeni w wiedzę dotyczącą tego świadczenia. Taką informację będą również posiadali obsługujący na centrach obsługi telefonicznej. Będą również dostępne informatory w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź rozmowy w jednym z punktów Zakładu, by mieć 100 proc. pewność tego, czy dane świadczenie jest nam należne. Pod tym względem jesteśmy na bardzo wysokim etapie przygotowań – zapewniła gość „Aktualności dnia”.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Uścińskiej można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl