Likwidacja II filaru w aksamitnych rękawiczkach

W aksamitnych rękawiczkach dokonuje się prawie całkowitej likwidacji II filaru emerytalnego  powiedział prof. Krzysztof Rybiński b. wiceprzewodniczący NBP.

Rząd zdecydował, że część obligacyjna zasobów OFE zostanie przeniesiona do ZUS, a przyszli emeryci będą mieć wybór, czy chcą oszczędzać w funduszach, czy nie. Do OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc. Jeśli obywatel przez trzy miesiące nie dokona wyboru, to cała jego składka będzie trafiała do ZUS. Środki, które zostaną przeniesione z OFE na subkonto w ZUS, będą mogły być dziedziczone.

Według rządu te rozwiązania maja zmniejszyć dług publiczny przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa emerytur.

Wypowiedź prof. Krzysztofa Rybińskiego


Pobierz Pobierz

Ekonomista dodaje, że ta propozycja nie jest ogłoszona w przypadkowym momencie.

Lata 2014 – 15 to lata wyborów i w związku z tym rząd szykuje sobie tzw. kiełbasę wyborczą.

Wypowiedź prof. Krzysztofa Rybińskiego


Pobierz Pobierz

Dziś na posiedzeniu rząd zajmie się założeniami do przyszłorocznego budżetu. Zgodnie z przyjętym przez rząd w połowie maja Wieloletnim Planem Finansowym Państwa 2013-2016, dochody budżetu państwa w przyszłym roku wyniosą 288 mld zł, a wydatki 343 mld zł.

Oznacza to, że deficyt budżetowy mógłby sięgnąć 55 mld zł. Resort finansów zastrzegł jednak, że deficyt przedstawiony w dokumencie stanowi maksymalny jego pułap, co nie znaczy, że deficyt budżetu, zaprezentowany w ustawie budżetowej na dany rok, będzie w takiej wysokości.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl