ZUS przyjmuje wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad

Od 1 do 6 września ZUS obsłużył ponad 235 tys. klientów. Urząd przyjmuje wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad. Łącznie z dokumentami o ponownie przeliczenie urzędnicy przyjęli ich ponad 105 tys., a 90 tys. osób złożyło je po raz pierwszy.

Co istotne, do 7 minut skrócił się również średni czas oczekiwania na obsługę. W pierwszych dniach września klienci czekali w kolejce średnio około 22 minuty.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS poinformowała, że z dnia na dzień  zmniejsza się liczba przyjmowanych wniosków

– Widzimy również spadek liczby wniosków, które od 1 września są składane. Przyjęliśmy 1 września, tych pierwszorazowych oczywiście, 29 tys. 471, drugiego dnia, też łącznie, 30 tys. 384, a już 5 września mamy 21 tys. 754 i 6 września 15 tys. 248. Dzień pod dniu ta sytuacja się stabilizuje i ona już nabiera takiego normalnego tempa – mówiła Gertruda Uścińska.

Przepisy, które przywracają wiek emerytalny; 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wchodzą w życie 1 października.

Jest to powrót do stanu sprzed reformy rządu PO – PSL z 2012 roku. Wprowadzała ona stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na wiek.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl